Rusya Yola Devam Ediyor

Bugün Moskova’da gerçekleşen görkemli törenle Modern Çağın Çarı olarak nitelendirilen devlet başkanı Vlademir Putin halefi olarak gösterdiği Dimitri Medvedev’e devlet başkanlığı koltuğunu teslim etti. Rusya’da yeni bir dönemde böylelikle açılmış oldu. Boşuna akademisyenler, köşe yazarları Putin’e Çar demiyor çünkü göreve geldiği 2000 yılından beri ülkede tek hakim güç olarak tüm mekanizmaları elinde tutmuş ve tek elden devleti yönetmeye çalışmıştır. 8 yıl önceki Rusya ile şimdiki Rusya arasında belirgin farkların oluşmasına neden olmuştur. Özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra ABD dış politikası Rusya’nın dünya politikasındaki etkisini arttırmış, eskilerin düşmanı şimdilerde NATO nezdinde birçok alanda işbirliği yapılan ülke konumuna gelmiştir.

ABD’nin Irak’ı işgali ve petrol fiyatlarının gün geçtikçe artması dünyanın en büyük doğalgaz rezervlerine sahip olan devletlerden biri olan Rusya’nın işine yaramakta ve sırf enerji fiyatlarındaki artıştan dolayı büyük gelirler kazanmaktadır. Bölgesel bir güç olarak enerji konusunda tüm insiyatifleri elinde bulundurmaya çalışan Rusya bölgedeki konumunu sırf enerjiden dolayı güçlü konuma getirmiştir. Dış politikada enerji temelli bu yaklaşımlarını iç politikada aldığı önemli kararlarla pekiştirmeye çalışmıştır. Özellikle ülke içindeki mekanizmalar üzerinde hakimiyet kurarak tek hakim güç olmuştur. Nüfusu giderek yaşlanan Rusya’da gençlere bol bol çocuk yapmayı öğütlemekle kalmayıp, kamplarda toplanan gençlerle nasihatlerde bulunmuştur. Bu arada tüm bunlara rağmen süreç içinde demokrasi ve insan hakları konusundaki eksiklere dair adımlar atılamamış ve bu konuda Avrupa Birliği’nin konuya ait raporlarında yer almıştır.

Şimdilerde Rusya için herşey çok iyi gidiyor gibi görünmektedir. İmparatorluk dönemlerindeki Çarlara benzetilen Putin’e sonsuz bağlılıkla destek veren Rusya halkı için umutlu bir bekleyiş söz konusu. Medvedev’in devlet başkanı olup Putin’in başbakanlığa geçmesi aslında hiçbirşey ifade etmiyor. Çünkü herkes biliyorki kısa ve orta vadede ülke içinde tek hakim Putin olmaya devam edecektir. Hatta çeşitli yazarlar Medvedev için Putin’în kuklası benzetmelerini bile yapıyor. 42 yaşında devlet başkanlığı yapacak olan Medvedev bakalım bu eleştirilere icraatlarıyla nasıl yanıt verecek.

Bu konuyla ilgili olarak buradan videosunu izleyebilir, şuradan, şuradan ve şuradan yazılmış yazıları okuyabilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım