Geçmişten Günümüze Sigara Paketleri

Sigara hakikaten sağlığa çok zararlı. İçmeyen biri olarak sigara içilen mekanlarda ne kadar rahatsız olduğumu anlatamam. Yapılan son düzenlemeler ile de kapalı alanlarda sigara içilmesine karşı savaş başlatıldı. Nispeten başarılı da oldu diyebiliriz fakat denetimlerin sıklaştırılması önem arz ediyor.

Sigaradan nefret eden biri olarak aynı nefretin sigara paketlerine karşı olduğunu söylemem yanlış olur. Grafik ve dizayn konusuna özel bir ilgim olduğu için çocukluğumdan beri sigara paketlerinin tasarımını dikkatlice incelemişimdir. Hem sigara içmeyen hem de yaşı genç bir adam olarak birinci sigarasını , kovboy resimli malbro sigarasını iyi kötü hatırlıyorum.

Ama yaşı benden çok büyük olanlar için hem geçmişi yad etmek hem de Türkiye’de üretilen sigaralara ait koleksiyon yapmak isteyenler için çok güzel bir siteden bahsetmek istiyorum.

İgor Sergeev isimli bir rus, 1973’ten beri farklı ülkelere ait tam 46308 paket sigaralık koleksiyonuna imza atmış. Ülkemizden de azımsanmayacak kadar paket çeşitliliği var. Tam 476 paket bu koleksiyonda Türkiye menşeeli.

Bizim yaşımız yetmez ama babalarımız görse eminim ki duygulanırdı. Bülent Ecevit’ten, Süleyman Demirel’e Altay’dan Beşiktaş’a kadar çok farklı tasarımda sigaralar satılmış. Belirli gün ve haftalar ile çeşitli fuar ve kongreler için de özel sigara paketleri yaptırılmış. Eskiden tanıtım amacıyla kullanılan sigara paketleri bir dönemin de canlı şahitleri olarak bizleri selamlıyor.

Aşağıda yer alan linklerde ilgi çekici olanları derlemeye çalıştım. Eğer listenin tamamını görmek isterseniz sizler için tek tek indirip bir klasörde topladım.İndirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Koleksiyon yapanlar için bulunmaz bir çalışma olup resmi sitesine de buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Etiketler:

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Yorumlar

  1. Merhaba. Fenerbahçe sigarası arıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım