PPK Kararı Sonrası Görünüm

Merkez Bankası dün gerçekleştirdiği PPK toplantısı ile faiz oranlarında radikal bir artış yaptı. Gece 00:00’da açıklanan karara göre gecelik borç verme faiz oranı %7,75’ten %12’ye, borç alma faizi ise %3,5’ten %8’e, bir hafta vadeli repo ihale faizi ise %4,5’ten %10’a yükseltildi. Merkez Bankası aldığı karar ile Bankanın fonlamasının temel olarak marjinal fonlama oranı yerine bir hafta vadeli faiz oranından sağlanacağı açıklandı.

Genel itibariyle alınan bu kararları enflasyon hedeflemesini tutturma adına alındığını görmekteyiz. Başta enerji olmak üzere artan kur riski bu karar ile kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Piyasa beklentilerini karşılayan bu karar hemen etkisini göstererek 2,18’in altına geriledi. Merkez Bankası’nın kararı sonrasında etkisini görme adına ABD’de kapanış sonrası işlemlerde MSCI Türkiye borsa yatırım fonu %4,61 primlendi.

Gelelim bu kararın bankacılık sektörüne etkisi. Öncelikle gerek mevduat gerekse de kredi faiz oranlarında artış beklediğimi belirtmek isterim. Faiz oranlarındaki artışın mevduat bacağında sektörden aldığımız bilgilere göre yukarı yönlü olarak etkisini görüyoruz.

Bankalar açısından bakmamız gereken en önemli veri ise Bankaların fonlama maliyetleri olacaktır. Yaşanacak hızlı yükselişler marjlar üzerinde baskı yaratacak, aşağı yönlü kar revizyonları kaçınılmaz. Bu durum da bankaların kar rakamlarına olumsuz etki yapacaktır.

Eski bir veri olmasına rağmen bu noktada durumu göre adına aşağıdaki veriler büyük faydalı olacaktır. Banka bazlı olarak hazırlanan raporlara göre kısa vadeli fonlama açısından AKBANK , VAKIFBANK ve İŞBANKASI kısa vadede daha fazla etkilenecektir.

toplamkısavadelifonlama

 Bankalar açısından mevduat faizindeki artışın negatif etkisini ise en çok VAKIFBANK’da görülecektir. TL faizlere en fazla bağımlı banka olarak VAKIFBANK bu süreçte kar rakamlarında düşüş görecektir. VAKIFBANK’ı İŞBANK ve GARANTİ Bankası takip ediyor.

 

toplamtlfaizödemeleri

 

Evet bu veriler geleceğe dönük projeksiyonu ve beklentileri tespit etme anlamında önem arz etmektedir. İç piyasada daralmaya neden olacak bu karar kredi bacağında özellikle konut sektöründe etkisini gösterecektir. Bakalım kısa vadede alınan bu önlemler piyasaya nasıl yansıyacak hep beraber göreceğiz.

Not: Bu yazıyı yayınladığımda kurda halen yukarı yönlü seyir görülmektedir. Bu durum ileride yeni bir müdahaleyi beraberinde getirebilir.

Etiketler: , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım