Bankacılıkta Giyilebilir Teknolojiler

bankacılıkta-giyilebilir-teknolojiler

Mobil bankacılık ve internet bankacılığı özel ilgi alanım hatta tezimi bile bu konu üzerine yapmıştım. Uzun süredir bu konuyu takip etmediğimi gördüm. Sizin için teknoloji dünyasının gözde ürünlerinden olan giyilebilir teknolojilere ait bir yazı hazırladım.

Akıllı telefonların yaygınlaşması beraberinde giyilebilir teknolojilerinin de gelişmesine olanak sağlamıştır. Gözlükten saate, bileklikten lense kadar pek çok ürün piyasaya sürüldü ve geliştiricilerin yaptığı uygulamalar ile her geçen gün değer kazanmaktadır. Henüz ülkemize yeni giriş yapan Google Glass ve samsung’un akıllı saati gear 2 üzerinden TEB’in sunduğu bankacılık hizmetleri dünyadaki emsallerinden eksik kalmıyor.

Giyilebilir bankacılık dönemi başlıyor

Samsung Gear 2 ve Gear 2 Neo modelleri için Türkiye’deki ilk finansal uygulamasını geliştiren TEB, döviz, BIST, altın gibi piyasa bilgilerini takip edebilmenin yanında akıllı saatleri üzerinden TEB’in telefon şubesini de anında arayabilme imkanı sunuyor.

TEB, Google Glass uygulaması ile de ATM ve şube lokasyonlarına erişim dışında güncel kredi kartı kampanya bilgilerine de ulaşılabiliyor. TEB, müşterilerinin yine Google Glass üzerinden TEB ATM’lerinden kartsız para çekebilmesi için de hazırlıklarını sürdürüyor.

google glass atm

Dünyada Google Glass üzerindeki bankacılık uygulamaları her geçen gün artarken ilk bankacılık uygulaması İspanya’da bulunan Banco Sabadell bankasına ait. 2013 sonlarında uygulamayı geliştirdiğini duyuran Banco Sabadell, Google Glass üzerinden doğrudan çağrı merkezinin aranabilmesi, GPS üzerinden en yakın ATM’ye yönlendirme gibi özellikler sunuyor.

Sundukları hizmet kalitesi ve ürün çeşitliliğiyle alanında pek çok ilki gerçekleştiren Türk bankacılık sektörü mobil uygulamalara yabancı değil. Daha önce Akbank da Android tabanlı i’mWatch saati üzerinde çalışan Akbank Direkt uygulamasını duyurmuştu.

Bakalım sektör giyilebilir teknolojilere desteğini ne şekilde devam ettirecek?

Etiketler: , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım