İş Yerinde Boşa Harcanan Zaman

Merhaba,

Çok fazla site ile uğraşmak gerçekten insanı yoruyor. Kingobig.com adlı sitemi beni takip edenler bilir. İnfografik ile ilgili bir portal oluşturmak istemek için yola çıkmıştım ama ilgisizlikten dolayı bu projeyi rafa kaldırıyorum.

 

Geçmiş dönemde buradan yayınladığımız infografikleri yayınlamaya ve analizleri paylaşmaya devam edeceğiz. Bugün sizler için değerlendireceğim infografik iş hayatı ile ilgili. İşverenler için gayet faydalı olacağını düşündüğüm çalışma çalışan psikolojisini belirleme anlamında da ışık tutacak düzeyde.

 

YAST tarafından hazırlanan çalışmaya göre iş yerinde zamanını boşa harcayanların alışkanlıkları gayet ilgi çekici.

İlk maddemiz sosyalleşme. Çalışanların %23,4’ü çalışma arkadaşları ile sosyalleşmenin en eğlenceli aktivite olduğunu , %14’lük kısım ise iş arkadaşları ile konuşmanın iş yerinde zamanı boşa harcama aktivitelerinde ilk sırada düşünmektedir.

SOSYAL MEDYA

Çalışanlar arasında sosyal medya kullanım analizi yapıldığında çalışanların %77’i Facebook hesabı olanların mesai saatleri içinde kullandırığını ve ortalama 2 saatini Facebook’ta harcadığı belirtilmektedir. Mesai saatlerinde kullanılan sosyal medya sitelerinin oranlarına bakıldığında ise %41 Facebook, %37 Linkedin, %31 Yahoo, %28 Google + , %8 Twitter , %4 Pinterest kullanmaktadır.

 

İNTERNET KULLANIMI

İnternet kullanımı da mesai saatleri içinde zamanı boşa geçirmek için kullanılan yöntemlerden biri. Çalışanların %64’ü gün içinde iş ile alakası olmayan websitelerine girdiklerini belirtirken %45’i ise kişisel ihtiyaçlar için interneti kullandığını belirtmiştir.

İŞ İLANLARI

Çalışanların %69’u mesai saatleri içinde yeni bir iş ararken %46’lık kesim ise bu işlemi iş bilgisayarları üzerinden yapmaktadır.

TOPLANTILAR

Günde ortalama 33 dakika toplantıda harcandığı tespit edilmiştir. Çalışanların %47’si toplantılarda harcanan zamanın boşa geçtiğini düşünürken %11’lik kesim ise toplantıların zamanı boşa harcama anlamında ilk sırada yer aldığını düşünmektedir.

İŞYERİNDE EĞLENCELİ AKTİVİTELER

İşyerinde yapılan ve zamanı boşa harcamak için kullanılan aktivitelere bakıldığında %6,8’i kişisel işleri için , %3,1’i ofis dışına gitmekte, %2,3’ü kişisel telefon görüşmeleri ile ve %1’i ise planlanan kişisel aktiviteler için kullanılmaktadır.

OFİS İÇİ PROBLEMLER

Çalışanların %37’si diğer insanların sorunlarını çözmek için zamanını harcamakta olup %11’lik kısım ise bilgisayar hatalarından dolayı zamanlarını harcamaktadır.

İLETİŞİM

İlginç bir diğer istatistik ise çalışanlar 74 dakikalarını müşteri ve okul arkadaşları ile geçirmektedir.

İLGİ ÇEKİCİ YÖNLER

Çalışanların %36’ı çalışma arkadaşları ile sinir bozucu tartışmamaların zamanlarını boşa harcadığını düşünmekte olup %27’lik kesim ise geçmiş işlerini sonuçlandırmak için 2 saatten fazla zaman harcadığını belirtmekte. %22’lik kesim ise verimsiz yoğun işlerin zamanlarını boşa harcamalarına sebep olduğunu belirtmektedir.

 

HAYAL KURMAK

Zamanın boşa geçmesinde hayal kurmakta önemli bir kategori olarak dikkat çekmektedir.%4’lük kısım mesai saatleri içinde hayal kurduğunu ve ilk sırada yer aldığını belirtiyor.

 

Çalışmanın sonucu olarak gerek işveren gerekse çalışanlar için ince detayların yer aldığı verilere yer verdik. Umarım okuyanlar için faydalı olmuştur.

 

Etiketler: , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Yorumlar

  1. Cevapla

    Bir ara büyük bir şirket Google’ın bir doodle’ı yüzünden milyon dolara yakın iş kaybı yaşadıklarını iddia etmiş ve Google’a dava açmıştı sanıyorum.

  2. Günümüz hayatımız da yapılabilecek en güzel konuları aslında bir bir yazmışınız ve biz de sizle kredi kartı borcu taksitlendirme şirketi olarak teşekür ederiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım