Daha Fazla Kişiye Ulaşın

Web aleminde en fazla tartışılan konulardan biri sosyalleşme mevzusudur herhalde. Ne kadar sosyalim ne kadar sosyalleşip ne kadar insana ulaşabilirim sorularının cevabı geçmişten günümüze cevap aranmaya devam ediliyor. Özellikle son 1 senedir sosyalleşme sitelerinin artmasıyla yeni trend ne kadar sosyalim sorusuna verilen cevaplardır herhalde. Web aleminde sosyal olmak hakikaten önemli.

Sanal bir dünya olarak görülsede yazılanlar, çizilenler ve resimler aslında tamamen gerçek hayata yönelik.
Her blog sahibi gerçek hayatta yaşadıklarını web siteleri aracığıyla okuyucularına duyurmakta ve ne kadar çok kişiye ulaşabilirse o kadar çok tatmin olmakta hatta yazmak için şevke gelmektedir. Çıkıp şarkı söyleyenler nasıl alkışla besleniyorsa bizim gibi blog yazarları yorum ve hit sayılarının fazla olmasıyla besleniyorlar, tatmin oluyorlar. İşin zor tarafı web sitesine sahip olanların gün geçtikçe artması ve aralarından sıyrılmanın gün geçitkçe zorlanması.
İşte bu yazıda sizlere yazdığımız yazıları nasıl insanların gözüne sokup 😛 okunulabilirliğini arttırıcağımızı  ve daha fazla kişiye nasıl ulaşabileceğimize dair ipuçlarından bahsedeceğim. mashable.com sitesinde aşağıda belirteceğim yöntemlerinin orjinalini bulabilirsiniz. Ben kısa bir özet halinde değinip bundan sonra harfiyen uymaya çalışacağım. Bakalım Nisan ayı hedefime ne kadar etkisi olacak. Şimdi gelelim daha fazla kişiye ulaşabilmek için kullanabileceğimiz yöntemlere.
1-Twitter Kullanın ve Paylaşın: Son dönemin en gözde sitelerinden biri olan twitter’da üyelik açın ve yazdığınız yazıları burada paylaşın. Daha fazla kişiye ulaşabilmek için en kolay yöntemlerden biri.
2-Facebook ile paylaşın: Çoğu insanın dilinden düşürmediği ve 48 milyon günlük ziyaretçiye sahip facebook hesabınızdan yazılarınızı arkadaşlarınızla paylaşıp okunulabilirliğini arttırabilirsiniz.
3-Digg: Yazınızı ekledikten sonra listenizdeki tüm arkadaşlarınıza ulaşabildiğiniz google tarafından satın alınan bir site. Hemen üyeliğinizi oluşturup kullanmaya başlayın.
4-LinkedIn: Benim kullanmadığım fakat açılış sayfasında 35 milyonun kullandığı bir site ibaresini görünce hemen üyelik açmayı düşündüğüm bir site. Yazmış olduğunuz yazılar ilk sayfada görünmekte ve böylelikle yepyeni kişilere ulaşabilmektedir.
5-StumbleUpon: Bir başka önerilen site. Digg benzeri bir site. Vakti zamanında ben de kullanmıştım ama pek geri dönüş olmamıştı bu siteden. Ama yine de web aleminin en önemli sitelerinden biri. Özellikle araç çubuğu ile kolaylıkla yazılarınızı ekliyebiliyorsunuz.
6-Delicious: Digg ve stumbleupon gibi yazılarınızı ekleyip daha fazla kişiye ulaşabileceğiniz bir site. Kesinlikle tavsiye edilir.
7-Friendfeed: Henüz üye değilim fakat en kısa zamanda üye olmayı düşündüğüm bir site. Türk blog yazarlarının neredeyse tamamı bu siteye üye. Twitter tarzı bir çalışma yöntemi var. Kesinlikle kullanılması gereken bir site.
8-Reddit: Reddit bir başka sosyal medya sitesi. Kullanımı basit bir site. Tavsiye edilir kesinlikle.
9-Googlereader ile paylaşın: Eğer googlereader kullanıyorsanız yazdığınız yazıları paylaşabilirsiniz. Google arkadaşlarımla paylaş düğmesine basarak yazdığınız yazıları paylaşabilirsiniz.
10-Shareaholic: Firefox kullananlara kesinlikle tavsiye edilen bir eklenti. Sitenize herhangi bir paylaş butonu eklemeden bu eklenti ile yaklaşık 30 sosyal medya sitesine yazınızı ekleyebiliyorsunuz.
11-Eposta ile yazılarınızı daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz. Mail listenizde ki tüm arkadaşlarınıza yazılarınızı yazıp yollayın. En basit sosyalleşme yöntemidir.

12- IM yazılarınızı devamlı güncel tutun ve web sitenizde ki yazılarınıza link verin.
13- Tusul: Tusul sitesi türk blog yazarları için en faydalı sitelerden biri. Kesinlikle kullanmanız tavsiye edilir.

14-Arkadaşlarınıza anlatın. En zahmetsiz yöntem.

Bakalım şimdiden çalışmalara başlıyorum. Ay sonunda işe yarayıp yaramadığını göreceğiz 🙂

Etiketler:

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Yorumlar

  • erdem
  • 28/05/2009
  Cevapla

  yaradımı bari, onuda söylede ona göre okuyucularında bilgilenmiş olsun 🙂

  • yusuf
  • 28/05/2009
  Cevapla

  yaradı yaramazmı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım