Bir Şey Yapmalı ve Konfor Alanından Çıkmalı

Merhaba! Biliyorum uzun süredir yazamadım buraya. Bir hengame içindeyim ama dönüp arkama baktığımda elimde pek bir şey de yok. Uğraşmalar ve didinmelerden sonra elde kalanın “sıfır” olduğunu görmek hem üzüyor hem de yapılış tekniklerini değiştirmek için bana cesaret veriyor. En azından üşenmeden sıkılmadan korkularımın üzerine gitmeyi öğrendim. Düşününce konfor alanından çıkmak için bir yaşam mücadelesi aslında.

Hayat sonuçta hep mücadele ile geçiyor. Didinmek, terlemek ve uğraşmak gerek. Devamlı kendimizi geliştirmek ve durağanlıktan sıyrılmak gerekiyor. Kendimiz için birşeyler yapmak ve belirlediğimiz hedeflere koşmak gerek.  Fakat durup düşününce geçen yıldan bugüne yapamadığım o kadar çok şey var ki. Yapamadıklarımı kontrol eden bir mekanizma da olmadığından çok umursamadığımı farkettim. Hayatın o durağanlığı işime geliyor aslında. Zorlama yok, uğraşmak yok , terleme yok!

Peki beni rahatsız eden nedir? Her şey iyi gidiyormuş gibi görünüyor ama beynim beni durduruyor. Zincirlenmiş hissini bir kenara bırakmam gerektiğini biliyorum. Büyük hedefe , ideale ulaşmam gerektiğini biliyorum ve kafamdaki karıncalar böceklere inat bir şeyler yapmak için ruhen ve fiziken hazır olduğumu biliyorum. Bu yazıyı da mahçup olma korkusu ile kamuya açık bir şekilde hedeflerimi belirtmek için kaleme alıyorum. Evet hedeflerime baktığımda nasip olur ve 6 ay sonra tekrardan bu yazıyı okuduğumda neleri başarıp neleri başaramadığımı görmek istiyorum. Bu bakımdan işin ciddiyetine de kavuşmuş olacağım. Siz de eğer hedefleriniz var fakat gerçekleştirecek bir motivasyona sahip değilseniz süre kısıtına sahip bir liste oluşturun ve mümkünse bir yerlere kaydedin ama her hafta gelişim sürecinizi takip edin. Bu süreçte gelişiminizi kontrol edecek yakın bir arkadaşınıza da yetki vererek planlamadan geri kalırsanız sizi uyarmasını ve size destek olmasını isteyebilirsiniz. Aylık ve büyük tabloda 1 yılın sonunda gelişimi görmek önemli ve zevkli olacaktır.

Peki hedeflerimiz nelerden oluşmalı diye geçmiş dönemlerde sıkça sorulan bir soruya da açıklık getirmek istiyorum. Ne isterseniz o konuda olabilir. Kilo vermek, kilo almak, ayda şu kadar kitap okumak, yabancı dil öğrenmek, hatim indirmek, bilmediğiniz bir konuda uzmanlaşmak,  işinizde yükselmek, sosyal medyada bilmem kaç takipçiye ulaşmak vs. aklınıza ne geliyorsa neyi yapmak istiyorsanız onu yazın bir kağıda ve takibini yapın. Başardığınız da alacağınız haz harika olacaktır.

Korkularımızla yüzleşemediğimizden üşengeç davranıyoruz ve bu korkuları yenmek için hareket geçme vakti geldi hatta geçiyor bile. Kendimize yatırım yaparak çok daha mutlu ve huzurlu bir hayat sürebiliriz. Tek yapmamız gereken başlamak. Haydi bismillah!!!

Etiketler: , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Yorumlar

  1. Pingback: Başarılı Olmanın Sırları – Şerif Kaynar | | Yusuf GÜLERYÜZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım