Enflasyonmetre

Asaf Savaş Akat hocayı memleketimde bilmeyen yoktur. Renkli kişiliğini ekonomi bilgisiyle birleştiren ekodiyologun değişmez yorumcularından biridir kendileri. Hocanın sitesini uzun süredir takip etmiyordum. Ne var ne yok diye siteyi incelerken Enflasyonmetre başlığını gördüm. Bu başlığın ne zaman eklendiğini tam bilmiyorum ama farklı bir çalışma olduğu kesin. Her ay açıklanan enflasyon verilerine bir çok kişi itiraz etmekte ve gerçekleri yansıtmadığından şikayet etmektedir. Hocanın sitesinde yayınlanan çalışmada bireyler kendilerine ait enflasyon oranını ölçme imkanına sahip olacak. Açıkçası çalışma hem ilginç hem de kayde değer nitelikte başarılı. Hocaya yakışır bir çalışma olmuş hakikatende. Asaf hocanın sitesinden alıntıyla yazıya son noktayı koyuyoum. Yazının sonunda ilgili bağlantıyı görebilirsiniz.

Enflasyonmetre Nedir?

Fiyatlar genel seviyesindeki artışlara enflasyon deniyor. Modern ekonomilerde milyonlarca farklı mal ve hizmet üretiliyor. Bunların fiyatlarının oluşmasında başta arz, talep ve maliyet, çok sayıda unsur etkili olabiliyor. Neticede tek tek fiyatlar çok farklı yönlerde hareket edebiliyor.

Bu karmaşadan bir düzen çıkarma görevi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından üstlenilmiştir. Tüketici Fiyatları Endeksi ortalama tüketicinin karşı karşıya kaldığı fiyatlar genel seviyesi değişimini ölçmeyi amaçlamaktadır.

Endekslerin hesaplanmasında farklı mal ve hizmetlere verilen ağırlıklar hayati önem kazanır. Dünyada ve Türkiye’de kullanılan yöntem farklı mal ve hizmetlerin tüketim harcamalarındaki nisbi ağırlıklarını kapsamlı anketler aracılığı ile saptamaktır. Bu şekilde oluşturulan tüketim sepeti her dönem fiyatlandırılır. Sepetin bedelindeki değişim fiyatlar genel seviyesindeki değişimi yani tüketici enflasyonunu gösterir.

Dikkat edilirse, bulunan enflasyon sayısı soyut bir “ortalama tüketiciye” aittir. Tanımı gereği, ortalamadan farklı gelire ve tüketim alışkanlıklarına sahip vatandaşların karşılaştıkları tüketici enflasyonunu yansıtmamaktadır. Bu olgu toplumda yoğun şikayet nedenidir.

Sorunu nasıl çözebiliriz? Bu soruya cevap ararken İngiliz İstatistik Kurumunun (National Statistics Office) internet sitesine yerleştirdiği “Kişisel Enflasyon Ölçeri” (Personal Inflation Calculator) ilgimizi çekti. Türkiye’ye uygulamaya karar verdik.

Enflasyonmetreyi kullanmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler: ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Yorumlar

    • cici
    • 15/05/2010
    Cevapla

    hmm faydalı bi çalışma canım teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım