Artık Üretim ve Büyüme Zamanı

 

Pazar günü yenilenen İstanbul seçimleri sonrası ülke gündeminden seçim konusu çıktı ve artık asıl konumuz olan ekonomik büyüme üzerine politikalar üretme zamanı geldi. Seçim sonuçları her iki ittifak açısından da önemli mesajlar içerirken Cumhur İttifakı başka bir büyük şehri daha kaybetmiş oldu.

Ekonomik durgunluğun daha yoğun olarak hissedildiği milli gelirin %65’ini, toplam nüfusun ise %49’unu oluşturan 10 büyük şehirde Cumhur ittifakı oylarının yaklaşık 5 puan kadar gerilemesi önemli mesajlar veriyor. Bu bakımdan 2023 yılı hedefleri çerçevesinde Devlet Başkanımızın liderliğinde yatırım ve üretim politikaları, sıkı mali politikalar üretilerek başarılı olacağına eminim.

Dün piyasaları incelediğimizde seçim sonuçlarının açıklanması piyasalarda pozitif bir seyir oluşturdu. Küresel risk iştahının güçlenmesi ve seçimlerle ilgili belirsizliğinin geride kalması da piyasalarda pozitif görünüm olarak desteklemiştir. Seçim sonuçlarının açıklanması ve MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin açıklamaları ile Türkiye’nin yeni bir seçime gitme riskinin önemli oranda azaldığına işaret etmiştir. 4,5 yıla yakın seçimsiz bir dönem bizleri bekliyor ve ekonomik, sosyal ve siyasi reformların yapılması için de büyük bir fırsat vermektedir.

CDS risk priminin %2,76 oranında azalması piyasalar için olumlu etki sağlarken önümüzde s-400 savunma sistemlerine ait görüşmelerin nasıl sonuçlanacağına dair tartışmaları takip edeceğiz. Kalıcı bir iyileşme sağlanması için S-400 savunma sistemlerinin alınması konusunda ABD ile aramızdaki gerginliğin çözülmesi ve yeni dönemde doğru ekonomi politikaların uygulanacağı konusunda piyasaların güveninin yeniden kazanılması gerekiyor.

Etiketler: , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım