Web Siteleri İçin SEO Çalışması

Amerika’da sözlüğe bile giren ve internette arama yapmak için kullandığımız google web site sahipleri açısından çok büyük önem arz etmektedir. Google aramalarında ilk sıradalarda çıkmak her web site sahibinin en temel amaçlarından biri olmaldırı. Bende HTC Bilgi Sitesi ilovehtc.net i nasıl daha üst sıralara çıkarırımın hesabını yaparken internetten okduğum makalelerden derledğim bilgileri tüm web site sahiplerinin işine yarar diye burada yer vermek istedim. Bu zamanların en popüler konusu SEO olacak gibi geliyor. Bu sayfalardan SEO ile ilgili bir çok yazı okuyacaksınız.

GİRİŞ

Bu yazıda evvela google sonuçlarının hangi mantığa göre çalıştığını, sonuçların neye göre listelendiğini inceleyeceğiz.

Google için en temel öncelik yazıların kullanıcı ihtiyaçlarına uygun yazılar olmasıdır. Bu bakımdan belli bir konuyla ilgili yazıyorsanız yazınızın içinde bahsettiğiniz konuyla ilgili bilgilere yer vermeniz indekslenme anlamında faydalı olacaktır. Tabi ki bu noktada özgün içeriğin önemi ortaya çıkmaktadır.

Bu bakımdan backlink yani geri besleme mantığı özgün yazılar için hayati önem arz etmektedir. Siz ne kadar çok çzgün yazı yazıp yayınlarsanız sizin yazılarınıza atıfta yapan diğer web site sahipleri backlinkler sayesinde sitenizi google arama böceklerine işaret edecek ve daha çabuk indekslenmesine ve ilk sıralarda yer almasını sağlayacaktır. Bu bakımdan backlinklerin önemi çok büyük.

Peki Backlink sayısını nasıl arttırabiliriz???

Backlinklerin öneminden bahsetmişken backlink sayımızın nasıl artacağına dair ipuçları vermek yerinde olacaktır. Siz de bu ipuçları deneyerek backlink sayınızı arttırabilirsiniz.

* Bloglara yorum yaparak başlayabilirsiniz. Ben bunun için google alerte üye oldum ve ilgilendiğim konulara ait haberleri hem takip edebiliyorum hem de yorumlar yapıyorum. Yorum yaparken aynı zamanda sitemin de reklamını yapmış oluyorum.

* Sosyal sitelerde aktif rol oynamalısınız. Bunun için de facebook, twitter, firendfeed gibi sitelerde yazılarınızı yayınlayabilirsiniz. Bunun için sizlere tavsiyem tüm sosyal medya sitelerine üye olup yazdığınız yazıları ping.fm sitesi yöntemi ile yayınlamak olacaktır. Ben bunun için hem blog.yusufguleryuz.com hem de ilovehtc.net siteleri için uyguluyorum.

* Forum sitelerinde ki imza linkleriniz bu noktada çok büyük öneme sahiptir. En fazla boşladığım konu olarak bu konu aktif forum kullanııcları için ne kadar artı değer sağlıyor göreceksiniz. Aktif olarak yer aldığınız bir forumda forumda ki imza linkleriniz sizi tanımaları açısından hep merak uyandırır ve trafik çeker.

* Link değişimi bir başka önereceğim yöntem olarak aklıma gelmektedir. Ne kadar çok siteyle link değişimi yaparsanız hem trafik sayınız hem de google indekslenme oranınız artacaktır. Hemen çalışmaya başlayın ve link değişimi için sitelere teklifte bulunun.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra anahtar kelimelerinizi sitenizin özelliğine göre değişik şekilde ele almalısınız. Örnek olarak ilovehtc.net sitesi için ben HTC, HTC Türkiye, ilovehtc.net, HTC Sense, HTC Cihazlar şeklinde değişik şekilde ele aldım. Google bu girişleri görerek benim seo amaçlı link verdiğimi anlamaktadır. Başlık kısmında yer alacak kelimeler google indekslenmesi bakımından büyük önem arz etmektedir. İlk iş olarak elinizi kalem kağıt alıp sitenizi tanıtıcı kelimeleri yazmak ve kaydetmekle başlayabilirsiniz.

Bu konuya farklı açılardan değinmeye devam edeceğiz.

Etiketler: ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Yorumlar

  1. Cevapla

    teşekküeler gerçekten güzel ve bilgilendirici bi çalışma olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım