Üç yıl Aradan Sonra Yeni Fasıl

Dün Türkiye – AB ilişkilerinde yeni bir adım daha atıldı. Brüksel’de düzenlenen hükümetlerarası konferansta AB’ye katılım müzakerelerindeki 22. Fasıl olan “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” resmen açıldı ve müzakere sürecinde 3 yıldan uzun bir süredir ilk kez yeni bir fasıl açılmış oldu.


3 yılı aşkın bir süredir ilk açılan fasıl olan ve gecikmeli bir karar olduğu aşikar olan bu gelişme ile ilgili umarız yeni fasılların açılmasının da önü açılmıştır. Bu fasıl ile Türkiye aktif müzakereye tabi olan 33 fasıldan 14’ünü açmış olacak. Müzakerelerde sadece 25. Başlık olan “Bilim ve Araştırma” faslı geçici olarak kapatılmış durumdadır. Türkiye en son 30 Haziran 2010 tarihinde 12. Başlık olan “Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı” faslını müzakerelere açmıştı.

Tüm bu gelişmelerin Türkiye – AB ilişkilerine olumlu katkı sağlayacağını düşünüyorum. Kalan 19 fasıla dair her iki tarafın da gayret göstermesi ve sürecin siyasi izolasyonlardan arındırılarak devam ettirilmesi gerekiyor.

Etiketler: , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım