Kaybedeni Olmayan Maç

Amerikalılar pazarlama işini en iyi başaran millettir sanırım. En dandik malı bile allayıp pullayıp satabilme kabiliyetine sahipler. Gözlerinizi kapatıp hayatımızda yer alan ürünlere bakıldığında hepsi Amerikan rüyasının ürünleri olup hepimizi içine çekmekte. Haftasonu allanıp pullanıp tüm dünyanın dikkatine sunulan ve asrın karşılaşması olarak nitelendirilen ve sabahın köründe kalkmanıza sebep olan büyük boks karşılaşması elde ettiği gelir ile uzun süre konuşulacak cinsten.

ABD’de yayını izlemek için 100 $ veren sporseverlerden tutun, 200 milyon kişinin canlı izlemesi, boksörlere ödenen 300 milyon dolar ve beş yıl süren görüşmelerin ardından yapılmasına karar verilen karşılaşmadan, bilet satışları, yayın ücretleri ve sponsorluk anlaşmalarıyla beraber 400 milyon doların üstünde hasılat elde edilmesi günün en konuşulan konularındandı. İşin garip tarafı ise burunları bile kanamadan maçı bitiren boksörlerden Floyd Mayweather 180 milyon $ para kazanırken Pacquiao ise 120 milyon $ para kazanmış olması. Seyir zevki anlamında beklentilerin çok düşük olduğu karşılaşmadan sporcular ve onların üzerlerinden para kazanan sponsorlar günün şanslı tarafları oldu.

Messi ve Ronaldo’nun yıllık 20 milyon $ kazandığını düşünürsek Floyd ve Pacman azımsanmayacak bir servetin sahipleri oldular. Son olarak Filipin asıllı Pacquiao’nun devlet başkanlığı için aday olacağı da ilginç bilgiler arasında.

Etiketler: , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım