Artan Konut Satışları Neyi İşaret Ediyor?

Geçen ay konut piyasasında yaşanan hareketlilikten yola çıkarak yeni konut alımı yapmak isteyenlere özel bir yazı hazırlamıştır. İlgili yazı da konut alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını aramıştım.

[mks_button size=”medium” title=”Konut alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular” style=”squared” url=”http://yusufguleryuz.com/2015/04/20/konut-alirken-dikkat-edilecek-konular/” target=”_blank” bg_color=”#000000″ txt_color=”#FFFFFF” icon=”” icon_type=””]

Gözlemlerim beni yanıltmadı ve dün TUİK tarafından açıklanan verilere göre konut satışlarında Nisan ayında patlama yaşandı. Seçimlere 10 gün kala siyasetin tansiyonu artarken piyasalarda da tedirginlik devam ediyor. Sandık sonucu hiç olmadığı kadar piyasaları etkileyecek. Tek parti iktidarı devam mı edecek yoksa koalisyon hükümeti mi kurulacak herkes gibi ben de çok merak ediyorum. Bu belirsizliğin yansımasını da rakamlardan okumak mümkün.

Rakamlara geçmeden önce konut piyasasında ki bu patlama faizlerin mevcut seviyelerden daha düşük seviyelere gerilemeyeceği beklentisi, seçim sonrası oluşabilecek belirsizlik riskini almak istemeyen yatırımcıların talebi öne çekmesi, genel faizler ve enflasyonun yükseldiği dönemlerde fiyatların artmasından dolayı daha önceden satın alınan konutların daha avantajlı olması, FED’in faizleri artırması 2015 yılı içinde bekleniyor ve bu artış genel itibariyle faizlerde yükseliş beklentisi oluşturması ve satıcıların da ellerinde ki konutları satma adına fiyatları aşağı çekmesi olarak değerlendirebiliriz.

Gelelim rakamlara. Özellikle ocak ayından beri artan konut satışları  nisan ayı verileri ile zirveye çıktı. Konut satışları ilk dört ayda yüzde 22, nisanda yüzde 42.7 arttı. Nisanda 119 bine ulaşan satışlar ilk dört ayda 417 bin oldu. Bu satışların %39’u banka kredisi kullanılarak satın alındı. Konut satışlarında, İstanbul 23 197 konut satışı ile en yüksek paya (%19,4) sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 14 001 konut satışı (%11,7) ile Ankara, 7 669 konut satışı (%6,4) ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 15 konut ile Hakkari, 19 konut ile Ardahan, 48 konut ile Muş ve Bayburt oldu.

Etiketler: , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım