İnternet ve Mobil Bankacılık İstatistikleri – Mart 2014

internet-bankaciligi
internet-bankaciligi

Türkiye’de internet bankacılığı hizmeti veren 27 banka ile mobil bakacılık hizmeti veren 16 bankaya ait verilerin bir araya getirilerek Türkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanan raporun Mart 2014 tarihli raporu yayınlandı. Türkiye’de her geçen gün artış gösteren internet ve mobil bankacılığa dair önemli bilgiler içeriyor.

 

İşte rapordan göze çarpan noktalar:

İnternet Bankacılığı İstatistikleri

 1. İnternet bankacılığını kullanan aktif müşteri son bir yılda 1 milyon 905 bin kişi arttı. Bir önceki üç aylık döneme göre ise 616 bin kişi artış olmuştur.
 2. İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam bireysel müşteri sayısı, Mart 2014 itibariyle, 28 milyon 590 bin kişi olmuştur.
 3. Ocak-Mart 2014 döneminde internet bankacılığı ile gerçekleştirilen 11 milyon adet yatırım işleminin hacmi yaklaşık 120 milyar TL olmuştur. Ekim-Aralık 2013 dönemine göre işlem hacminde 18 milyar 600 bin TL tutarında bir artış gerçekleşmiştir.
 4. İlk çeyrekte gerçekleştirilen yatırım işlemleri hacminde birinci sırayı 33 milyar TL tutarı ile (972 bin adet işlem) vadeli hesaplar işlemleri almıştır. Bunu döviz işlemleri, yatırım fonları ve gerçekleşen hisse senedi işlemleri izlemiştir.
 5. Ocak-Mart 2014 dönemi itibariyle, internet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam adedi 119 milyon, tutarı ise 477 milyar TL olmuştur. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri, yatırım işlemleri dışındaki finansal işlem hacminin yüzde 86’sını oluşturmuştur.

Mobil Bankacılık İstatistikleri

 1. Mobil bankacılık yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış müşteri sayısı Mart 2014 itibariyle 6 milyon 340 bin kişidir. Bunların 5 milyon 169 bini (yüzde 63’ü) Ocak-Mart 2014 dönemi içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmıştır. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış mobil bankacılık müşteri sayısı ise 4 milyon 6 bin kişidir.
 2. Ocak-Mart 2014 döneminde mobil bankacılık ile gerçekleştirilen 1 milyon 755 bin adet yatırım işleminin hacmi yaklaşık 13,6 milyar TL olmuştur.
 3. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri, yatırım işlemleri dışındaki finansal işlem hacminin yüzde 80’ini oluşturmuştur.

Etiketler: , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Yorumlar

 1. Cevapla

  güzel bir paylaşım

 2. Cevapla

  güzel yazı olmuş teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım