Biriktirdiklerim

Dün (31 Mart) benim doğum günümdü ve bir sene daha yaşlanmanın vermiş olduğu duyguyla yazıyorum bu yazıyı. Koca bir sene daha takvim yapraklarından dökülürken hayatın benden çaldıklarını, hayatın bana kattıklarını düşünürken fikrimden yazıya dönüştü tüm yaşadıklarım.

Geride bıraktığım bir senenin muhasebesi belkide bu yazılanlar. İyisi ile kötüsü ile koca bir sene daha geçerken hayat biraz daha belirsiz devam ediyor. Ne var ki içimdeki umut ateşi hergün yanmaya devam ediyor. İnsanoğlu kendini rahatlatmak için bazen gece yastığa başını koyduğunda günün muhasebesini yapar. Ben de dün gece doğum günümü kutlayan mesajlar eşliğinde koca bir seneyi gözümün önüne getirdiğim. Ne çok şey sığdırmışım aslında 365 günüme. Geçen sene bu zamanlarda diye başlayan cümleleri hep gri saflığı ile gözümün önüne getiririm. Geçen sene bu vakitlerde lisans eğitimimi yıl kaybı olmadan bitirmeyi, yüksek lisans yapmayı, dostlarımla daha fazla vakit geçirmeyi hayal ediyordum. Şükürler olsunki lisans eğitimimi tam vaktinde iyi denecek bir not ortalamasıyla ve daha da önemlisi bana kattıklarıyla bitirmiş oldum.

Mezuniyet gecesine ankaradan ayağımın tozuyla yetişmem, o çoşku ve heyecanı tüm benliğimle hissetmem güzeldi. Sonrasında arkadaşlarla keşke bunu daha önce yapsaydık dediğimiz fasıl gecesini hatırlar oldum. Hakketen eğlenceli fekat hüzün dolu bir geceydi yaşadığımız. O günden sonra herkes hayatın farklı bir limanına savruldu. Askere gidenler, yüksek yapanlar, iş bulanlar, iş bulamıyanlar hep o masadaydı. Onun öncesinde yapılan piknikler, toplaşmalar çok güzeldi. Hüzünlü gözlerle hatırlıyorum o günleri. Sonrasında mezun olmanın vermiş olduğu heyecan ile master için başvurmalar kimisinden kahrolası ! ingilizce yüzünden elenmem, kimisinden kabul alıp master hayatıma başlamam. Özellikle 2007′nin ikinci yarısı benim açımdan pek iyi geçmedi denebilir. Hep aksilik üstüne aksilikler yakamı bırakmadı. Yase’nin dediği gibi kurşun döktürmenin vaktiydi herhalde. Neyse efenim master hayatıma başladım fekat ne idüğü belirsiz engellerden dolayı, bilimsel hazırlık okuyacaksınız şeklindeki hiç etik olmayan ve bana göre saçma olan muamelelerle karşılaştık ve birçok arkadaş master sevdamızdan vazgeçmişti. Hakketende hevesim kırılmıştı bu olaydan dolayı ki tamamen haklı olduğumuz bir konudan dolayı, üni. faşizminden dolayı, madurduk ve sonuç olarakta insanın hiçmi hiç değeri olmayan memleketimizde olan yine bize oldu. Hayatımın asıl amacı olan kamuda çalışma fikrine sarıldım o günden sonra. İyi kötü bugüne kadar çalışmaya çalıştım ve inşallah aynı tempoda çalışmaya devam ederim. Bu bir yıllık süreçte değerli arkadaşım, kardeşim burcan namı diğer MBC ile olan muhabbetimiz daha da arttı ve haftasonları çağlar yusuf ikilisine MBC’de katılmış oldu. Biz halen buraları beklemeye devam ediyoruz. İnşallah hepimiz için iyi kapılar açılmış olur.

2007 benim için idare edecek kıvamdayken etrafımdaki arkadaşlarımla mutlu oldum. Canım partnerim dışişlerini kazandı ve hakkettiği yerde çalışmaya başladı. Bir diğeri ise odtüde yapmış olduğu yüksek yetmeyip yurtdışında doktora için hazırlıklara başladı. MBC ziraatte çalışmaya başladı. Lisanstaki kardeşlerim vatani görevleri için memleketin her köşesine dağıldılar kimisi yurtdışı tecrübesi yakaladı. Kısacası başarılı ve dopdolu bir nesil geliyor memlekete. Çağlarında okulu bittiğinda bu halka tamamlanmış olacak. ::) Ayrıca selçuk bu haftada çıkmazsan dışarı rezil etcem seni 70 milyona ehehe.

Bu sene beni en derinden etkileyen olay ise her yaz gittiğimiz memleketime gidememiş olmamdır. Memlekete hasreti bir başka hakketende. Ne olursa olsun özlüyorum erzincanı. Çarşının göbeğindeki çeşmeden soğuk su içmeyi, pestil yemeyi, akrabalarımı, bahçeli evimizi yani herşeyi özledim memlekete dair.  Son üç ay haricinde o kadar çok şey yaşadımki hayata dair aklıma hepsi gelmiyor fakat şimdilik hatırlayabildiğim kadar. 23 yaşımın bende biriktirdikleri ise sağlığım ve sıhhatimin yerinde olması, ailemin arkadaşlarımın yanımda olması ve içimdeki geleceğe dair büyük umut. İnşallah yeni yaşımda beklentilerimiz gerçekleşir, benim senin hepimizin. Yanımda olan herkese kucak dolusu sevgiler…

Etiketler: , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım