Başarılı Bir Blog İçin 4 Temel Kural

Başarılı bir bloğun sahip olması gereken özellikler nedir diye sorarsanız?

Vakti zamanında ben de bu soruyu bu işin profesyoneli olan bir isme yöneltmiştim. Geçtiğimiz yıl Medya Derneği’nde misafir ettiğimiz New York Times Gazetesi Blog Uzmanı Jeremy Zilar’ın söylediğine göre bir bloğu başarılı kılan dört önemli özellik var:

Birincisi, belirli bir ilgi alanına konsantre olmak. Bu alan ne kadar özel bir alan olursa o kadar iyi. Örneğin genel olarak futbol üzerine yazmak yerine İngiliz Premier Ligi’ni konu alan bir blog çok daha ilgi çekicidir. Bir blogda birbirinden çok farklı konular üzerine yazmak ise tavsiye edilen bir yöntem değil. Bu bir kavram kargaşasına yol açıyor.

İkincisi, ihtiyaç gidermek. İnsanlar bloğumuzu ziyaret ettiklerinde ihtiyaç duydukları bir konu hakkında pratik ve faydalı cevaplar bulabilmeliler.

Üçüncüsü ise yazarken istikrarlı olmak. İster günde bir, ister haftada bir, isterseniz de iki haftada bir yazın önemli olan kendinize bir zaman dilimi belirleyip o zamana sadık kalmanız. Bir kez blog yazısı yazıp sonra aylar boyunca o sayfaya uğramamak en kötüsü.

Dördüncüsü ise yazılanların rahatça okunabileceği, düzgün bir tasarım.

Şunu aklımızın bir ucunda hep tutmak gerekir ki, sosyal medya bizim onu nasıl kullandığımızla şekillenen yeni bir iletişim biçimi. Onu bir vakit kaybı olarak görenler sonunda gerçekten vakit kaybediyor. Kendisine iyi bir dijital kimlik oluşturmak ve kişisel kariyerine değer katmak isteyenler içinse yeterince araç mevcut. Yeter ki bu araçları ve kullanış biçimlerini daha iyi tanıyalım.

Teşekkürler

Etiketler: , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Yorumlar

  1. Cevapla

    Teşekkürler, güzel paylaşım.

  2. Cevapla

    Teşekkürler, gerçenten faydalı bilgiler ….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım