PMI Endeksleri Neyi Anlatıyor?

Hafta başından beri beklenen satın alma yöneticileri yani PMI Endeksi (Purchasing Manager Index) tüm dünyada peş peşe gelmeye başladı. Piyasa yorumlarında sıkça göreceğiniz PMI Endeksi’ne ait veriler üzerinden yorum yapmaktansa bu endeksinin bizim için neden önemli olduğunu incelemeye çalışacağız.

PMI Endeksi büyüme oranlarına temel bir öngörü oluşturması adına önemi her geçen gün artan bir veri olarak dikkat çekmektedir.  PMI Endeksi Markit Group ve Institute for Supply Management tarafından üretilen ve şirketlerin satın almadan sorumlu yöneticilerinin mal ve hizmet alma eğilimlerini gösteren bir veri olarak önem arz etmektedir. Endeks yapılan ankterlere göre hesaplanmakta olup özel sektörde çalışan yöneticilerle görüşülerek hazırlanmaktadır.

ISM (Institute for Supply Management) tarafından hesaplanan PMI endeksi 2006 yılından beri profesyonel satın alma müdürlerinin, öğretim elemanlarının ve önde gelen ekonomistlerin görüşlerine başvurularak hazırlanmakta ve PMI ile GDP arasındaki ilişki incelenmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda büyüme rakamları ile PMI Endeksi rakamlarının birbirine paralel olduğu görülmektedir. 1984 yılında ilk defa ortaya çıkarılan PMI Endeksi yeniden formüle edilmiş ve eski sistemde yer alan 5 veri aynen korunmuş fakat ağırlıklandırması değişmiştir.

Yeni PMI Endeksi Formulü

Yeni sipariş endeksi %20

Üretim Endeksi %20

İşgücü Endeksi %20

Tedarikçi Teslimat Endeksi %20

Envanterler  Endeksi %20 şeklinde değişmiştir.

 

Ülkelerin büyüme rakamlarının tahmini açısından büyük önem taşıyan PMI Endeksi ile ilgili daha fazla bilgi ve kaynak ihtiyacınız doğarsa lütfen www.ism.ws adresini ziyaret ediniz.

Etiketler: , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım