Kişiye Özel Kredi Faizi Dönemi

Bankacılık sektörü ile ilgili yazılar yazmaya devam ediyoruz. Dün sizlere BDDK tarafından yayınlanan Bankacılık Sektörü Genel Görünümü adlı çalışmanın özetini ve tespitlerimizi içeren yazıyı paylaşmıştık. Bugün ise kredi almak isteyenler için artık önemli bir kriter olan bireysel borçluluk endeksi kredi tahsis aşamasında daha fazla önem taşımaya başladı.

Kredi ödemelerinde gecikme yaşamayan, kkb notu yüksek olan müşteriler bankalar için çok daha fazla değerli olacakken bunun yansıması ise kişiye özel kredi faizi fiyatlaması ile de kendini gösterecektir. Hatta konuyla ilgili bazı bankalar yeni ürün olarak lansman yapmaktalar. Geri ödemelerinde sorun olmayan, banka sadakati yüksek olan müşterilerin artık daha uygun faizle kredi alacağına dair yapılan çalışma sektörün geleceği açısından da belirleyici olacaktır. Sadece tahsis koşullarından geçmesi iyi fiyat almak için yeterli olmayacak daha iyi fiyat almak için müşteri performansı göz önünde bulundurulacaktır.

Peki bahse konu alan bireysel borçluluk endeksi nedir?

Kredi Kayıt Bürosu’ndan üçer aylık dönemler itibariyle alınan ve bireysel müşterilerin aşırı borçlanma eğilimlerini değerlendiren bir model olan BBE, son dönemde ve geçmiş dönemlerde ödeme güçlüğü belirtisi olmayan fakat ancak ödeme gücünü aşan borç yükü altına girerek, borcunu yeni borçlarla kapatma eğilimi olan kişileri tespit etmeye yönelik hazırlanmaktadır. Yani borcu borçla kapatmak istediğinizde BBE için olumsuz etkileri olacaktır.

BBE’nin içeriğine bakıldığında ise açık kredi açık kredi kartı toplam limit kullanım oranı, ortalama açık teminatsız kredi, kredi

kartı ve kredili mevduat hesabı bakiyesi, ortalama açık kredi kartı sayısı ve ortalama açık ihtiyaç kredisi sayısı değişkenleri kullanılmaktadır.

BDDK’nın yayınladığı raporda Haziran 2013 dönemine ait BBE verilerine yer verilmiş olup müşterilerin %74’ü en düşük riskli grubu ifade eden 1-10 puan aralığında yer almaktadır. Aşağıda yer alan tabloda diğer aralıklara dair oranlar yer almakta olup ürün bazında ayrıntısı yer almaktadır.

BBE’nin kredi fiyatlaması konusunda belirleyeceği olacağını düşünüyoruz. Kişiye özel kredi faizi kavramının sektördeki yeni stratejilerle beraber yaygınlaşacağını düşünüyorum.

Etiketler: , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım