Hangi Balık Hangi Ayda Yenmeli?

Açıkçası Türk milleti olarak balık tüketimi konusunda emsallere bakıldığında bir hayli geriyiz. Bilindik bir laftır hani. 3 tarafı denizlerle çevrili ülkede denizcilik, deniz ürünleri tüketimi çok gelişmemiş diye. Bu lafı ne kadar çok söyleseler yeridir. Herkes şapkayı önüne koyup düşündüğünde ne kadar çok kırmızı etçi olduğumuzu anlarız.

Geçtiğimiz yıllarda Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmada ne kadar haklı olduğumuzu bizlere gösteriyor. Türkiye’de kişi başına balık tüketimi yılda 8 kilogram iken, dünyada ortalama 16  kilogram, Avrupa Birliği’nde (AB) ise 22 kilogram olarak gösteriliyor. Olumlu  etkilerin sağlanabilmesi için haftada en az 2 kez (300gr.) balık tüketilmesi  öneriliyor.

Bu bakımdan hayatımda önemli bir yeniliğe adım atarak haftada  2 gün balık yemeye karar verdim. Sonuç olarak Avrupalılardan bizim neyimiz eksik değilmi?

Balık kültürüm de pek olmadığı için ve herşeyin mevsiminde yenmesi taraftarı olduğumdan nette gezinirken hangi ayda hangi balık yenir adlı bir infografiğe rastladım. Benim gibi bu kültüre aşina olmayanlar için faydalı olacağını düşünüyorum.

Haftasonu da inşallah palamut, uskumru veya çipuradan birini yiyerek sağlık yaşam konusunda ilk adımı atmış olurum… Herkese iyi tatiller.

hangi-mevsimde-hangi-balik-yenir-kisa

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Yorumlar

  1. Paylaşım için Teşekkür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım