Moody’s Kararı ve Piyasalara Etkisi

Moody’s tarafından açıklanan değerlendirmede Türkiye’nin Baa3 olan devlet tahvili notunun görünümünü durağandan negatife indirirken bu kararı almasında 2 önemli faktör etkili oldu.

moodys kararları

1- Yükselen politik belirsizlik ve düşük global likiditenin yurtiçi ve yurtdışı yatırımcıların güvenini olumsuz etkilemesine bağlı olarak ülkenin dış finansman pozisyonu üzerinde artan baskı,

2- GSYH’da büyüme için kısa vadeli görünümde yavaşlama sonrasında orta vadeli büyüme trendi konusunda belirsizliğin artması olarak sıraladı. Moody’s yurtiçi politik kargaşaya eşlik eden belirsiz politik ortamın büyümeyi güçlendirecek yapısal reformlar için görünümü zayıflatacağı endişesini dile getirdi.Kısa vadede Türkiye’nin notunun yükseltilmesinin muhtemel olmadığını söyleyen Moody’s Türkiye’nin dış finansman baskılarına açık olduğu sürece notunun artırılmayacağını belirtti. Moody’s açıklamaları ardından Dolar/TL 2.12’nin üzerine çıktı.

Gün içinde bu karar ve TCMB Şubat ayı cari işlemler dengesini piyasalarda fiyatlanacakken dün BIST %1 artışla 73,150 puandan kapattı. Banka endeksi %0,86 artış kaydetti.

Bankacılık sektöründe ise toplam tüketici kredileri geçen haftaya göre yüzde 0,14 artarken, yıl sonuna göre yüzde 1.85 oranında yükselerek 252 milyar 159,9 milyon TL’ye ulaştı. Geçen hafta bu rakam 251 milyar 809,9 milyon TL seviyesinde bulunuyordu.

Etiketler: , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım