Kredi Kartları İle İlgili Yeni Düzenleme Geliyor

Sektörde 3 senedir çalışan biri olarak piyasanın her anının nabzını tutmayı çalışıyoruz. Bankalar ile ilgili olarak genel şikayet konusu bankaların keyfi uygulamaları, masraf ve ücret konusunda yaptırımları olmaktadır. Sektördeki acımasız rekabet ortamı her bankanın baskı derecesini değişmektedir.

Çalışanlara yapılan satış baskısı, bankaların karlılık içinde büyüme stratejileri tüketiciler açısından bazen şikayetlere neden olmaktadır. Hizmet bedeli olarak alınan bu ücretler abartılmadığı sürece kabul edilebilir seviyededir. Tüm yurtdışı operasyonlarında görülen bu tarifelerin ülkemizde de uygulanması kadar doğal bir durum yok. Tüketici şikayetlerinden bahsetmişken sanırım tüketicilerin en fazla şikayet ettiği konu kredi kartı uygulamalarıdır. Bir çok bankanın kredi kartını kullanan biri olarak kart aidatlarının makul ve standart nitelikte olmasına itirazım yoktur fakat faiş miktarlarda alınan kart aidat ücretleri insanı çileden çıkartabiliyor. Ayrıca bazı bankaların karınları doydukça ! kart aidat işlemlerinde her geçen gün katılaştığını görmekteyiz.

BDDK tarafından kredi kartlarına ait farklı bir boyutta bildiri yayınlandı. Aşağıda detaylarını göreceğiniz açıklamalarda kredi kartlarının habersiz bir şekilde gelmeyeceğidir. Müşteri talebi olmadan gönderilen kartlar şikayetlerin en büyük konusu olmaktadır ve BDDK tarafından yapılacak bu düzenleme tüketici açısından büyük fayda sağlayacaktır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, Türkiye’nin şu an geldiği noktada ekonomik ve siyasi istikrarın çok büyük öneminin olduğunu ve bu istikrarlı ortamdan en kazançlı çıkanın da yine bankacılık sektörü olduğunu belirterek, ‘Bu ortamı bozmak isteyenlerin de gözlerinin yaşına bakmayız, bakmayacağız’ açıklamasında bulundu.

GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAYIZ

Amaçlarının, bankacılık sektörünü daha ileriye götürmek olduğunu belirten Öztekin, ‘Bankacılığı şahsi çıkarları için kullananların ayıklandığını düşünüyorum. Türkiye’nin şu an geldiği noktada ekonomik ve siyasi istikrarın çok büyük önemi var ve bu istikrarlı ortamdan en kazançlı çıkan da yine bankacılık sektörü olmuştur. Bunu bozacak her türlü davranıştan hepimizin kaçınması lazım. Bu ortamı bozmak isteyenlerin de gözlerinin yaşına bakmayız, bakmayacağız’ diye konuştu.

ÇOK ŞİKAYET VAR

Bankacılık Denetleme ve düzenleme Kurumu Başkanı Mukim Öztekin, sektörde kendilerine gelen önemli şikayetlerin de varlığına dikkat çektierek şunları kaydetti: ‘Bizim bir görevimiz de tasarruf sahibini ve finansal tüketiciyi bankalar karşısında korumak. Kurumumuza da tüketicilerden özellikle bireysel krediler ve kredi kartlarına ilişkin uygulamalara yönelik çok şikayet geliyor. Bankalar özellikle bireysel kredilerde biraz agresif. Bu agresiflik bazen tüketicinin zararına da olabiliyor. Tüketicinin haberi olmadan, genel bireysel hizmet sözleşmelerine dayanılarak kredili mevduat hesabı açılabiliyor veya kredi kartı gönderilebiliyor. Bu konulara ilişkin önümüzdeki günlerde bir düzenleme olacak.’

Tüketiciler de bilinçli olmalı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, kredi kartının bilinçli kullanılması halinde önemli bir araç olduğuna dikkati çekerek, ‘Kredi kartı borcundan ağzı yanan herkes bankaları suçluyor. ‘Banka bana çok limit verdi’ deniliyor. Tamam, banka sana limit verdi de kimse kimseye de zorla bu limiti kullan demiyor’ şeklinde değerlendirmede bulundu

Etiketler: , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım