Kredi Kayıt Bürosu Nedir? Ne İşe Yarar?

Bugün sizlere kredi kayıt bürosu hakkında bilgilendirme yazısı yazacağım. Finans sektöründe çalıştığım için haliyle kredi talebi olan birçok arkadaşım “bana kredi çıkar mı?” sorusunu sormaktadır. Ben de hemen “kkb notun kaç?” sorusunu yöneltirim ve karşımdaki kişinin kkb notu , maaş bilgisi ve diğer banka risklerini göz önünde bulundurarak yetkinin şubede olduğunu hatırlatarak olabilir veya olmaz şeklinde yönlendirmelerde bulunabiliyorum fakat görüşmeler esnasında KKB notunun ne olduğunu bilmeyen bir çok kişinin olduğunu gördüm. Bu yüzden bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum.

KKB yani Kredi Kayıt Bürosu bankaların ortaklaşa kurduğu, kredi , kredi kartı ve açık hesap kullanan tüketicilerin geri ödeme performanslarını ortaya koyan, kişinin bankalara ne kadar borcu olduğunu gösteren ve bireylerin finansal performansını sorgulamaya imkan veren veribankasıdır. Şubeden, SMS yoluyla, internet bankacılığı yoluyla ve ATM üzerinden yapılan ön onaylı kredi başvuru süreçlerinde bankaların veritabanına aktardığı bilgiler doğrultusunda oluşan puana göre değerlendirme yapılmaktadır. 1995 yılında 9 banka ile kurulan ve 2017 yıl sonu itibarıyla 44 banka, 61 faktoring, 23 leasing, 4 sigorta, 14 tüketici finansman, 7 varlık yönetim şirketi ve 3 diğer olmak üzere toplam 156 üyeye sahip olan Kredi kayıt Bürosunda oluşan veriler aracılığı ile bireyselerin kredi değerliliği ölçülmektedir.

KKB notunun yüksek olması büyük bir avantajdır ve kkb notunun yüksek olması bireyslerin kolaylıkla kredi çekmesine ve uygun faiz oranlarından yararlanmasına imkan sağlamaktadır. KKB notu 1 ile 1900 arasındaki bir rakam ile kişinin kredibilitesini ölçmektedir. 1-699 puan arasında en riskli müşteri , 700-1099 arası orta risk grubu, 1100-1499 az riskli , 1500-1699 arası iyi ve 1700-1900 arası müşteriler ise çok iyi şeklinde değerlendirilmektedir. Kredi notu düşük olan bireylerin kredileri sistem tarafından çoğunlukla anında reddedilir. Bu nokta çokça sorulan bir soruya da açıklık getirmek istiyorum. Diyelim kredi başvurusunda bulundunuz ve red edildi. KKB notunuz düşük ise yeni ödemelerin aksatılmadan ve geciktirmeden ödeme yapmak ve mevcut borçlarını azaltmak gerekmektedir.

KKB notu sadece kredi çekerken değil artık kkb notuna ulaşmak o kadar kolay ki ev kiralarken, araba kiralarken hatta evlenirken bile KKB notuna bakılabilmektedir. Bu notu ister banka şubelerinden isterseniz findeks.com adresinden kolayca öğrenebilirsiniz.

 

 

Etiketler: , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım