Bugün Günlerden FED

Bugün dananın kuyruğu kopacak. Tüm piyasanın faiz artırımının olacağı yönünde beklentisi akşam vakitlerinde yapılacak karar açıklaması ile son bulacak. Bildiğiniz üzere faiz artırımı kararı beklendiğinden dolar fiyatlarında ki yükseliş ve borsada aşağı yönlü hareketler piyasanın yönünü çizdi.

Akşam açıklanacak karardan önce FED hangi durumlarda faiz artırımına gideceğini açıklamıştı. Maksimum istihdam ve %2’lik enflasyon hedeflerine ne kadar ulaşıldığına dair gelişmelere bakılacak açıklamasında bulunmuştu.

  • FED faiz artırımı öncesinde Ekonomik aktivitenin ılımlı hızda büyüdüğü, konut sektöründe iyileşmenin sürdüğü belirtilmişti.
  • 2015 Büyüme Beklentisi %1,9-%2,5
  • Son küresel ekonomik ve finansal gelişmelerin ekonomik faaliyet üzerinde bir miktar sorun oluşturabileceği belirtilmişti.

Traderlar, 16 Aralık’ta FED tarafından açıklanacak olası bir faiz artırımına %76 ihtimal veriyor. Yani bu akşam büyük bir sürpriz olmazsa 17 Aralık sabahına çok farklı bir ekonomik atmosferde uyanacağız.

Gelelim faiz artırımının etkilerine. Moody’s, FED faiz artışından Brezilya, Rusya, Türkiye ve kısmen Güney Afrika, büyük gelişen ekonomiler arasında en çok etkilenmesi muhtemel ülkeler arasında olduğunu açıkladı. Bu noktada Merkez Bankası’nın atacağı adımlar daha fazla önem arz ediyor.

Amerika hapşırırsa dünya nezle olduğundan bakalım FED kararları piyasayı nasıl etkileyecek?

İyi günler.

Etiketler: , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım