Zona Hastalığı ve Tedavisi

Gece yanığı olarak da bilinen ve ciddi bir deri hastalığı olan Zona Hastalığı neden olur? sorusuna cevap arıyoruz.  Zona Hastalığı virüslerin sebep olduğu bir hastalık olarak dikkat çekmektedir. Bir diğer ismi de kuşak hastalığı olan Zona Hastalığı travma, stres , üzüntü, depresyon ve bağışıklık sistemini düşüren faktörler hastalığın belirtileri arasında sayılmaktadır.

Fakat zona hastalığı virüsünü uyandırıp aktifleştiren nedenler henüz bilinmemektedir. Uzmanlar Zona Virüsü ile ilgili olarak vücudun enfeksiyonlarla baş etmesini sağlayan bağışıklık sistemindeki bir güçsüzlük virüsün çoğalmasına ve sinir boyunca deride yayılmasına neden olduğunu belirtmektedir. Genellikle 50-60 yaşın üzerinde insanlara zona hastalığı sıklıkla rastlanır. Bu hastalığı, travma, stres gibi faktörler geçirilmesine neden olabiliyor. Bu hastalığı geçiren hemen hemen herkes ve genellikle ergen yaş sonrasında (60-65) yaş üzeri insanlarda görülen bir hastalıktır. Zona hastalığı en fazla vücudun sırt, göğüs, boyun, bel, karın, yüz, kafa ve kalça bölgelerinde ortaya çıkan şiddetli ağrılara neden olan bir hastalık olarak dikkat çekmektedir.

Zona tedavisinin en önemli kısmı ise ağızdan alınan antiviraller oluşturur. Tedavi süresince B vitamini ve vücut direncini artırıcı takviye almak ise hayati öneme sahiptir.  Bu noktada doğru hastanede tedavi olmak ve iyi bir hastane gözetiminde tedavi olmak önem arz etmektedir. Memorial Hastanesi de bu konuda işinin ehli ve kullanılan yöntemler açısından başarılı bir hastane olarak dikkat çekmektedir.

Kullanılan tedavi yöntemleri incelendiğinde ; Ağrı kesiciler, antidepresanlar ve antikonvülzanlar gibi çeşitli ilaçlar, Yüzeysel anestezi sağlayıcı çeşitli kremler, Ağrılı bölgeye soğuk uygulama, Akupunktur en fazla kullanılan tedaviler olarak dikkat çekmektedir.

Tüm tedavi yöntemleri denense de ağrılar aylarca ya da yıllarca devam edebilir. Burada önemli olan ise tüm ilaçların disiplinli şekilde kullanılması, hekim kontrolü ve bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

 

Etiketler: , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım