Finansbank Satılıyor, Nobel Ekonomi Ödülü Deaton’a Verildi, Google Pazar Payı Düşüyor ve daha fazlası

  • Günün ilk haberi bankacılık sektöründen. Qatar National Bank’ın (Katar Ulusal Bankası), Finansbank’ı satın almak için ön görüşmeler yaptığı bildirildi. Bakalım görüşmeler bu sefer nasıl sonuçlanacak. Temmuz ayında yapılan görüşmelerde uygun ortamın ortaya çıkması gerektiği belirtilmiştir.

  • Dün terör ile ilgili bir rapora atıfta bulunmuştuk. Terör olayları büyümeyi %1 negatif olarak etkilediği ortaya konmuştu. Sabah gazetesinde yayınlanan bir haberde ise Terör olayları Güneydoğu’da ekonomiye ağır darbe vurdu. Turizm durma noktasına geldi. Vadeli satış bitti, banka kredi faizleri yüzde 18’e çıktı, esnaf iflasın eşiğinde olduğu ortaya kondu. Haberin detayını aşağıda yer alan linkten okuyabilirsiniz.http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/10/13/vade-bitti-faiz-18

 

  • Dün bir başka önemli haber ise Nobel ödüllerinden geldi. Nobel Ekonomi Ödülü’ne bu yıl İskoç asıllı iktisatçı Angus Deaton layık görüldü. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, 70 yaşındaki Deaton’un tüketim, yoksulluk ve refahla ilgili analizleriyle ödüle layık görüldüğünü açıkladı. Refahı güçlendiren ve yoksulluğu en aza indiren bir ekonomik politika oluşturmak için bireysel tüketim tercihlerinin anlaşılması gerektiğine işaret edilen açıklamada “Angus Deaton, bireysel tüketim tercihlerinin anlaşılması için herkesten daha fazla çaba harcamıştır.

 

  • Açıkçası Yandex’in arama motorunu çok kullanmıyordum ama Fenerbahçe’nin yaptığı sponsorluk anlaşmasından sonra özellikle cep telefonuma FBYandex’i kurarak günde 10 adet arama yapmaya gayret ediyorum. Yandex’in ülkemizde farklı kurumlarla yaptığı anlaşma, reklam kampanyaları Pazar payını artırmada etkili olmuşa benziyor. Gemius’un IAB’ın Türkiye kullanıcılarını baz aldığı istatistiklerine göre, Google’ın Türkiye’deki pazar payı yüzde 90’ın biraz altına düşerek yüzde 89.66 olarak gerçekleşti. Bu istatistik, 28 Eylül-4 Ekim arasındaki kullanımı kapsıyor. Çok küçük bir düşüş olsa da Yandex için bu sonuç çok önemli.

 

  • Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintilerinin kaldırılmasıyla beraber çalışan emekliler artık yüzde 10 daha fazla maaş alacak. Yani kesinti kaldırılacak. Uzun zamandır dile getirilen Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintileri, seçimlerden sonra kaldırılacak. Yıllardır çalışan emeklilerin en büyük sorunu olan kesinti, geçtiğimiz aylarda hükümet tarafından yapılan düzenlemeyle yüzde 10’a çekilmişti. Şimdi bu oran sıfırlanıyor.

 

  • Bir diğer dikkat çeken yazı ise bankacılık sektörü ile ilgili. 2016 yılında bankaların teknolojiye yatırım yapacakları özellikle de güvenlik alanında yatırımların artırılacağı belirtilmiş. Yazının devamını okuyabilirsiniz.

http://www.americanbanker.com/news/bank-technology/banks-to-spend-more-on-tech-in-2016-especially-security-1077200-1.html

İyi Günler.

 

Etiketler: , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım