Piyasa Raporu ve Dikkat Çekenler – 12 Ekim 2015

Kariyerimde attığım adım websiteme olan ilgi ve alakamı da etkilemiş durumda. Pazarlama çalışmalarından sonra şu anda kredi tahsis ve yönetiminde çalışmalarımı devam ettiriyorum ve bulunduğum bölümün yoğunluğundan dolayı ne piyasayı ne ekonomiyi takip edebiliyorum. Yaptığım işten dolayı aslında piyasayı takip etmek çok önemli fakat alışma sürecini yeni yeni atlattığım için bugünden itibaren piyasa ile ilgili yazılarıma başlıyorum. Özellikle sabah erken saatlerde hazırlayacağım yazılar ile güne başlarken piyasa hakkında kısa, özet ama can alıcı bilgilere sahip olabileceksiniz. Gelelim günün en dikkat çeken haberlerine;

  • Günün ilk haberi petrol ile ilgili olacak. Petrol fiyatlarında varil fiyatının 50 doları geçmesi önemli bir veri. Brent ham petrol ise 53 doların üzerine çıktı. Özellikle ABD’de sondaj kuyusu sayısının azalması ve Çin’de bu hafta açıklanacak ticaret verilerin petrol tüketiminde yavaşlamanın devam edip etmeyeceği ortaya koyacağı beklentileri uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarını yükseltti. Ek bir bilgi de Goldman Sachs’tan geldi. Bu sabah petrolde arz fazlası beklediğini açıklayan Goldman Sachs, 3 – 6 ve 12 aylık tahminlerini 42,40 ve 45 dolar varil olarak değiştirdi.

 

  • Seçimlere az bir süre kala gerek güvenlik gerekse piyasa açısından hala belirsizlikler ve endişeler devam ediyor. Dunya.com sitesinde yer alan yazıda Ekonomistler Platformu’nun Piyasanın Nabzı Araştırmasına ait detaylı bir yazı kaleme alındı. Ekonomistler Platformu tarafından ikincisi yayınlanan raporda, imalat ve hizmet sektörlerinden profesyonellere sektörel açıdan işlerin nasıl gittiği soruldu. Seçimlerin en büyük risk olarak belirtilmesi raporda en dikkat çeken nokta. Umarız seçim sonuçları her açıdan olumlu katkılar sağlar.

 

  •   Geçen hafta dolarda yaşanan düşüş gerek iç jeopolitikte yaşanan olumlu hava, FED’in faiz artırımı yapmayacağını açıklaması, ithalat rakamlarının düşmesinden dolayı gerilemişti. Çoğunluğu yurtdışı verilerden kaynaklanan bu düşüş haftasonu Ankara’da yaşanan olaylardan dolayı yönünü yukarı yönlü çevirdi. Dolar %0,25 artış ile 2,92 fiyat ile işlem görüyor. Doların fiyatının belirlenmesinde iç politik olaylar ne kadar önemliyse FED’den gelecek haberler de bir o kadar önemli. ‘Faiz artırma ihtimali devam ediyor’ Fed Başkan yardımcısı Stanley Fischer: Fed’in faizleri 2015 yılında artıracağı bir beklenti, taahhüt değil. Şeklinde bir açıklama yaparken FED’in faizleri artıracağına dair beklentileri canlı tuttu.

 

  • Zor bir ülkede yaşıyoruz. Herşey çok iyi giderken 2 yıldır yaşadıklarımız ne kadar zayıf bir zeminde ilerlediğimizin göstergesi. Yeni yayınlanan Orta Vadeli programda Kişi başına GSYH 10 bin doların altına indi 2016 büyüme hedefi yüzde 4, enflasyon hedefi yüzde 6,5 olarak belirlendi. Beklentiler ve planlar ne yazık ki olumsuz. Ülkenin siyasi olarak belirsizlikten kurtulması çok önemli. Detayı için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

http://www.dunya.com/ekonomi/buyume/kisi-basina-gsyh-10-bin-dolarin-altina-indi-277222h.htm

http://www.fortuneturkey.com/buyume-tahmini-dustu-enflasyon-tahmini-yukseldi-20839

  • Terör olaylarından muzdarip bir ülke olarak haftasonu yaşanan olaylar işin ne kadar ciddi boyuta ulaştığını da bizlere gösterdi. Peki basiretsizce yapılan yorumlara inat terörün insan kayıplarına ek olarak ülke ekonomisine etkisi nedir? Moody’s terörün ekonomilere zararını hesapladı. Terörün olduğu ülkeler yüzde 0.8 daha az büyüyor. Borçlanma maliyeti 81 baz puan artarken yabancı yatırım da yüzde 2.1 azalıyor.

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/10/12/teror-1-kucultuyor

  • Geçenlerde twitter’da bir grafik denk geldi ve ABD ekonomisinin 2010 yılında yeni bir krize gireceği belirtilmişti.( Twitter hesabımdan yazıyı inceleyebilirsiniz. ) O grafiği haklı çıkaran bir beyanı da IMF Başkanı Lagarde yaptı. Lagarde Faizleri düşük tutun yeni kriz kapıda dedi. Finansal piyasalardaki volatilitenin arttığını vurgulayan Lagarde, aynı zamanda orta vadede büyüme öngörüsünün zayıfladığının altını çizdi. Lagarde, “Gelişmiş ülkelerin birçoğunda risk hala düşük büyüme. Büyümenin desteklenmesi için para politikası adımları atılmaya devam edilmeli ve finansal istikrar da geliştirilmeli” dedi. Lagarde, Japonya ve Avrupa Birliği’nin devam eden parasal genişlemelerinin de güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

 

  • Son dikkat çeken haber ise yatırım araçlarından alınacak olan vergiler ile ilgili. Vergi cenneti ülkemizde yepyeni bir vergi ile karşı karşıya kalabiliriz. Bono, tahvil ve hisse senetleri gibi menkul sermaye iratları için, 10 yıllığına getirilen sadece stopaj alınması uygulaması 31 Aralık 2015’te doluyor. Süre uzatılmazsa yüzde 35’e kadar gelir vergisi alınacak.

 

İyi haftalar diliyorum.

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım