Bence Rosa Parks

Dün gözler FED toplantısındayken Hazine Bakanı Jack Lew yeni basılacak olan 10 $’ların arka yüzünde ilk defa kadın portresi kullanılacağını belirtti. “Yeni 10’lukların, 100 yılı aşkın süredir kadın portresini taşıyacak ilk banknot olmasından gurur duyuyorum” dedi.

Bu açıklamadan sonra başta bahis şirketleri olmak üzere herkes kendi fikrince kim olması gerektiğine dair fikirlerini beyan etti. Birçok kişi ünlülerin resimlerini paranın arkasına yerleştirerek fikirlerini beyan ediyor.
İşi ciddiye alarak konuyu değerlendirirsek öncelikle bu hayattan göçüp gidenler arasından seçilecek ve Amerikan demokrasisine damga vurmuş kişiler arasından seçilecek.
Hazır ABD’de zencilere karşı uygulanan polis baskısı ve ölümlerden yola çıkarak ve ABD başkanının siyahi olması ırkçılığa karşı göğüs geren birinin adaylıktan seçilerek kazanacağını düşünüyorum. ABD’de konuyla alakalı aktivist gruplar tarafından kampanyalar yapıldığını okumuştuk.
Kampanyalarında 20’lik banknotların yüzünde, 2020 itibarıyla ülke tarihinde önemli rol oynayan bir kadının kullanılmasını talep eden aktivistler, bu ismi belirlemek için 15 adayın yer aldığı anket düzenlemişti.

Bir milyonu aşkın kişinin oy kullandığı ankette, ABD’de kölelik karşıtı oluşumun simgesi olan Afrikalı Amerikalı Harriet Tubman 600 binin üstünde oy alarak birinci seçilmişti.

Peki benim adayım kim?
ABD özellikle II. Dünya Savaşı’ndan sonra iç politikada ırkçı sorunlarla karşı karşıya kaldı ve halen de benzer sorunlarla mücadele ediyor. İlk okuduğum da çok etkinlediğim Rosa Parks ABD’nin güney eyaletlerinde siyahlarla beyazların farklı kapılardan otobüse bindiği 1950’lerde , Alabama’nın Montgomery şehrinde bir gün otobüse biniyor. Basit gibi görünen bu olay daha sonra Amerikan tarihinin en önemli sivil haklar mevzuatının tekrar ele alınmasını gündeme getirdi.  Parks, o otobüste bir beyazın, beyazlara ayrılan yerde yer bulamayınca siyahlara ait bölümde Parks’tan kalkıp kendisine yer vermesini istemesine kalkmayarak karşılık verdi. Şoförün uyarılarına rağmen yerinden kalkmayan Parks tutuklandı ve hapse girdi.

Bu olayı protesto eden siyahlar da bir yıldan fazla otobüslere binmedi ve her yere yürüyerek gitti. Bu kararlı eylem sonrasında Amerikan Federal Mahkemesi, otobüslerdeki bu uygulamayı yasakladı. Alabama’da beyazlar tarafından taciz edilen ve kuzeye taşınmak zorunda kalan Parks, 1999’da Time dergisi tarafından 20. yüzyılın insan hakları savunucusu seçildi.

2005 yılında hayata gözlerini yuman Parks ABD’de alınacak olan kararda bence ilk 3 sırada yer alır ve kazanır.
“Doğru olan şeyi yaparken korku hissetmemelisiniz” Rosa Parks (1913-2005)
Etiketler: , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Yorumlar

    • Ömür
    • 18/06/2015
    Cevapla

    Kreatif ve farklı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım