Wisc-r zeka testi için Fenomen Psikoloji

İşbaşa düşünce insan yepyeni şeyler öğrenebiliyor. Ankara’da bulunan yeğenim için kardeşim Wisc-r Zeka testi yaptırmak istediklerini söylediklerinde ilk defa duyduğum bu kavram için cahilliğimi gizleyemedim. Benim için çok yeni bir kavram olan Wisc-r Zeka testi meğer ülkemizde uygulanan en kapsamı ve geçerliliği en yüksek zeka testiymiş. Çocukların zeka seviyesini ölçmek için kamuda ve özel kurumlarda bu test kullanılıyor.

Yeğenim 7 yaşında olduğu için detayları hakkında bilgi edinmek için nette gezinirken çok detaylı bilgilere sahip oldum ve bu testi yaptırmak isteyenler için tek elden bir yazı hazırlamak istedim. Öncelikle bu test 6-16 yaş grubundaki çocuklara yönelik uygulanıyor ve bireysel olarak uygulanan bir test. Uygulama süresini incelediğimizde 1-1,5 saat test sürüyor.

WISC – R zeka testi 1939 yılına dayanıyor ve güncellenerek bu tarihe kadar gelmiş. Bu test çocukların zekasını iki ana başlıkta değerlendiriyor. Bunlar Sözel ve Performans ana başlıkları. Her ana başlığın da alt alanları mevcuttur.

Bu noktada testin kimin yaptığı, uzman eller tarafından değerlendirilip değerlendirilmediği önem arz ediyor. Ülkemizde wisc-r zeka testini, bu testin eğitimini almış psikologlar ve psikolojik danışmanlar uygulayabilir. Psikologların üniversitelerin psikoloji bölümlerinden lisans eğitimi, psikolojik danışmanların ise pdr bölümlerinden lisans eğitimi almış olmaları şarttır. Ehliyetsiz ellerde uygulanan testler yanlış ve yetersiz bilgiler veriyor.İşte ehliyetli ve uzman kişileri bulmak çok önemli. İnternette bu konuda beklediğimden daha fazla site ve şirket görünce şaşırmadım dersem yalan söylemiş olurum. Tecrübeli ve ehil kişilere ulaşmak, etrafımızdaki kişilerin referansıyla bir şirkette karar kıldık ve wisc-r zeka testi yapan Fenomen Psikoloji ile görüşme kararı aldık. Ankara merkezli Fenomen Psikoloji ile ön bilgi için görüştük ve önümüzde ki günlerde test için fenomen psikoloji ile görüşmeye gidecekler.

Etiketler:

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım