Türkiye’nin En Değerli 100 Markası

48

Yeni yıla girmeye sayılı dakikalar kala brandfinance.com sitesi tarafından hazırlanan Türkiye’nin En Değerli 100 Marka raporunu paylaşmak istiyorum.Brand Finance şirketi Londra merkezli bir kuruluş olup aralarında Türkiye’nin de olduğu, A.B.D. (Şikago, New York), Almanya, Avustralya, Brezilya, Dubai, Fransa, G.Afrika, G.Kore, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, Hong Kong, İspanya, İsviçre, Kanada, Portekiz,Rusya, Singapur, Sri Lanka şubeleri ile geniş bir coğrafyada faaliyet göstermektedir.

Kurumun hazırladığı çalışma marka değeri sıralama çalışmaları, erişilebilir finansal verilere ve analist gözlemlerine dayanan sınırlı bilgi ile yürütülen çalışmalardır.Değerlendirmenin önemli göstergelerinden olan “Marka Gücü Endeksi” ise marka yönetiminin başarısını göstermektedir.

“Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırması sekizinci yılını geride bırakmaktadır. Türkiye’nin en değerli 100 markasının sıralandığı listenin başını Türk Telekom çekiyor. Çalışmanın şirketler açısından bir itibar göstergesine dönüşmesi, markaya verilen değerin her geçen gün arttığına işaret etmektedir.

 İLK 5 EN DEĞERLİ

İlk 5 değerli markaya bakıldığında ilk sırada Türk Telekom yer alırken, ikinci sırada Akbank ve son yıllarda hem yurtiçi hem de yurtdışında yaptığı anlaşmalar ve yenilikler ile THY yer alıyor. 4.sırada başka bir özel banka olan İş Bankası ve 5.sırada Koç grubuna ait Arçelik yer almaktadır.

 ilk20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gelelim listenin ilk 20’de yer alan şirketlerine. İlk 20’de 8 adet banka yer alıyor. Ziraatbankası listeye yeni giren bir banka olarak dikkat çekiyor. Devlet bankalarından Ziraat Bankası 12 , Vakıfbank 13.sırada ve Halkbank ise 16.sırada yer alıyor. Çalıştığınız şirketin listede olup olmadığını görmek için raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Özellikli olarak bankacılık sektörüne ait 2015 yılı tahminleri olumsuz olsa da bakalım yeni yıl bizlere neler getirecek.

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım