Piyasa Raporu – 29.05.2013

AJANDA

29 Çarşamba

 • • Almanya,Mayıs ayı öncü TÜFE.

30 Perşembe

 • • TCMB-TÜİK,Mayıs ayıtüketici güveni.
 • • ABD, haftalık işsizlik başvuruları
 • • ABD, 1Ç13 büyüme, ikinci tahmin
 • • ABD, Nisan ayı bekleyen ev satışları.
 • • Japonya, sanayi üretimi, enflasyon ve işsizlik verileri.

 

31 Cuma

 • • Hazine, Haziran-Ağustos iç borçlanma programı.
 • • TÜİK, Nisan ayı dış ticaret istatistikleri.
 • • ABD, Mayıs ayı 2.Michigan Tüketici Güveni.
 • • Euro Bölgesi, Nisan ayı istihdam.
 • • ABD, Nisan ayı kişisel gelir ve harcamalar.

İyi günler,

Bugünden itibaren finans sektörüne dair günlük yazılar kaleme alacağım. Piyasaya dair bilgilerin yer alacağı günlük yazılarda gündeme dair önemli konular yer alacak.

Gündem’den Başlıklar

Gündeme ait ilk haber Avrupa’dan geldi. Avrupa Bankalarının rezervlerden para çektiği haberi Euro Bölgesi’ndeki borç krizi döneminde merkez bankalarında nakit biriktiren Avrupa’daki bankaların rezervlerindeki paraları çekmeye başlamasına ait. Bu durum mali krize rağmen bankacılık sektöründeki güven ve risk iştahının arttığına işaret ediyor. Avrupa’nın en büyük 12 bankasının merkez bankalarındaki nakit miktarı 2 yıllık süreçte 765 milyar dolardan 1.42 trilyon dolara çıkmıştı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in analist Chu, Çinli bankalarındaki varlık artışının hızına dikkat çekerek, kriz uyar ısında bulundu. Çin’deki banka ve diğer finansal kuruluşların aldığı toplam krediler geçtiğimiz yıl gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 198’ine ulaştı. Chu’nun hesaplarına göre bu oran yalnızca 4 yıl önce yüzde 125 seviyelerindeydi. Fitch, geçtiğimiz ay ülkenin uzun vadeli yuan cinsinden kredi notunu indirerek, 14 yıldır en büyük3 reyting kuruluşunun yağtığı ilk kredi notu indirimine imza attı.

Son başlık ise ABD tüketici güven endeksine ait. Son 5 yılın zirvesine tırmanırken ekonomi ve iş gücü piyasasına yönelik olumlu görünüme katkıda bulunurken euro/dolar paritesinde düşüşe sebep oldu ve dolar 1,86-TL yi test etti.

Şirket Haberleri

1-Tüpraş TİM tarafından 2012 yılında en fazla ihracat yapan ilk bin firmanın performans analizini yaptı ve paylaşılan bilgilere göre en fazla ihracat yapan firma 5 milyar 42 milyon dolar ile Tüpraş oldu.

Raporun tamamını ve detaylarını incelemek için aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.tim.org.tr/tr/tim-gundem-tim-2012-yilinin-ilk-1000-ihracatci-raporunu-acikladi.html

2- TCMB tarafından kredili mevduat hesabı (KMH) faiz oranlarına üst sınır belirleyerek, uygulanacak akdi ve gecikme faiz oranlarının kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi ve gecikme faiz oranlarını geçemeyeceği şeklinde bir düzenleme yapıldığını açıklamıştı. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın dün yaptığı konuşmada, bu yeni düzenlemenin bankacılık sektörünün karını %2-5 arasında aşağı çekeceğini söyledi. Bu karardan KMH oranı en fazla olan Vakıfbank’ın etkileneceği düşünülmektedir.

Kısa Haberler

Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu, “Köprü-otoyol özelleştirmesinde yeni bir şirketin halka arzı şeklinde bir strateji izleneceğini kaydederken, yeni şirketin kurulma süreci tamamlanınca duruma bakacaklarını belirtti. Belki bu yıl sonu ya da önümüzdeki yıla da kalabilir” açıklamasında bulundu. Gayrimenkul portföyü ve liman satışlarının da devam ettiğini kaydeden Aksu, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın ise halihazırda özelleştirme portföyünde olmadığını aktardı.

Aksu’nun röportajından satır başları şu şekilde:

– BEDAŞ ve EDAŞ’tan alınacak tutar 2,5 milyar dolar.

– Önümüzdeki 2-3 ay içinde tüm bölgelerin devri tamamlanacak.

– 17 Haziran’a kadar Seyitömer devrini gerçekleştireceğiz.

– Başkentgaz özelleştrimeseinde önceliğimiz 700 milyon dolarlık borcun ödenmesi.

– Başkentgaz devri de 2-3 gün içinde tamamlanacak.

– Başkentgaz’da peşin ödeme borçların kapatılması için daha uygun oldu.

– Milli Piyango özelleştirmesinde 10-15 gün sonra tüm görüşler alınmış olur. Özelleştirmeye yerli ve yabancı ilgisi var, roadshow olabilir.

– Şu ana kadar yapılan işlemlerde şirketlerin finansman sorunu olmadı.

– İhalelere güçlü grupların girmesi finansmanı da kolaylaştırdı.

*Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Ücret ve komisyonlarla ilgili BDDK’nin sınırlama koyma konusu var. Bu konuda aşırılıkları sınırlayıcı, rotüşleyici bir anlayışla yaklaşılmalı. Kuralları tamamen kaldırdığımızda kaos olur, düzenlemeler sektörde sıkıntı meydana getirebilir. Bazı alanlarda ölçü kaçıyor” dedi. Babacan ek olarak, “Geçen hafta Merkez Bankası’nın atmak zorunda kaldığı adım. Ticari kredilerin diğerlerine göre daha maliyetli olması lazım. Baktık orada bir alan var. Kredili mevduat. Merkez Bankası orada adım atmak zorunda kalmış” şeklinde konuştu. Kaynak: cnbce.com

*Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, GYODER Sektör Buluşması toplantısında yaptığı konuşmada, 2009 yılında Kurulumuzca yasal çerçevesi hazırlanan Altyapı GYO modeli sermaye piyasalarımıza tanıtılmıştır. Ancak aradan geçen süre zarfında bu alanda herhangi bir şirket faaliyete geçmemiştir. Mevcut durum dikkate alınarak bu yapının sorunları incelenmekte ve bu yapıya işlerlik kazandırılması amacıyla altyapı GYO’larla ilgili düzenlemelerimiz tekrar gözden geçirilmekteyiz.

* Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’de katılım bankacılığı yapmak isteyen bankaların sıfırdan banka kurabileceğini, bunun önünün açık olduğunu belirterek, ancak bu yapının aynı şemsiye içinde olmaması gerektiğini söyledi. Kaynak: Milliyet

* IMF’nin tahminlerinin gerçekleşmesi durumunda, Türkiye’nin geçen yıl cari fiyatlarla 786 milyar 293 milyon dolar olan GSYH’ı bir yılda 65 milyar 524 milyon dolarlık artış kaydedecek. Aynı dönemde “süper güç” olarak adlandırılan ABD’nin GSYH’sinin 16 trilyon 237 milyar 746 milyon dolar, “üretim merkezi” olarak bilinen Çin’in ise 9 trilyon 20 milyar 309 milyon dolara çıkması bekleniyor.

*Merkezi ABD’de bulunan ve dünyanın en büyük dondurma zincirlerinden biri olarak görülen Cold Stone Creamery, Ülker ile Türkiye’ye geliyor. Kaynak: Milliyet

*Gelir Vergisi Yasası değişiyor. Özellikle yıllık kazancı 75 bin liranın üstünde olan çalışanlara da beyanname verme zorunluluğu getirmesi, gençlere iş kurarken vergi avantajı sağlaması, evi satarken 5 yıllık muafiyetinin 10 yıla çıkarması en büyük değişiklikleri arasında yer alıyor. Başbakan’ın onay verdiği tasarının yeni gelir vergisinde yaptığı düzenlemeleri Maliye Bakanı Şimşek açıklayacak. Kaynak: HaberTürk

*Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya, “Kredili mevduat hesaplarının (KMH) toplam krediler içindeki payı az olsa da faizi yüksek olduğu için toplam kar içinde önemli bir yeri var. Dolayısıyla bunun sınırlandırılması özellikle bu konuda aktif olan bankaların karlılıklarına olumsuz yansıyacaktır” dedi. Kaynak: Milliyet

*Başbakanlık Hazine Müşteşarlığı, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de değişiklik yaptı. Resmi gazete’de yayınlanan Tebliğ’e göre bankalar, Türkiye’de ve yurt dışında yerleşik gerçek ve tüzel kişiler adına vadeli veya vadesiz olarak altın, gümüş ve platin depo hesabı açabilecekler.

* Dün saat 14.00’te gerçekleşen Türk Ticaret Bankası Genel Kurulu’ndan ‘tasfiye sürecinin’ durdurulması kararı çıktı. Oybirliğiyle alınan karar banka çalışanlarını sevince boğarken, bankanın yeniden geri dönüşünün de yolu açıldı. TMSF kaynakları, Türk Ticaret Bankası’nın yeniden bankacılık yapabilmesi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan lisans alınması gerekiyor. Bu konuda gerekli çalışmalar tamamlandı. Kaynak: Vatan

Etiketler: , , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım