Xperia Z vs. Galaxy Note 2

Beni tanıyanlar bilir HTC cihazlarına olan ilgi ve alakamı. Hali hazırda kullanmakta olduğum HTC Wildfire S cihazını değiştirme fikrim uzun süreden beri aklımı kurcalamaktadır. Aklımı çelen ve kullanmak istediğim 3 cihaz bulunmakta. HTC One X+ , Sony Xperia Z ve Galaxy Note 2 yakından takip ettiğim ve mutlaka almak istediğim telefonlar. Bu yazıda beni heyecanlandıran Xperia Z ile tam bir akıllı telefon canavarı olan Note 2 karşılaştırmasına yer vereceğim. 2012 yılı Samsung için mükemmel bir yıldı. Önce Galaxy S3 sonrasında da Note 2 Samsung’un inanılmaz kar rakamları açıklamasını sağladı. Ağustos ayında lansmanı yapılan Galaxy Note 2 piyasadaki en fazla satılan akıllı telefonlar listesinde ilk 5’e girmeyi başardı.

Diğer tarafta ise 2013 yılının yıldız adayı Sony Xperia Z bulunmaktadır. Japon üretici Sony tarafından çıkarılacak olan cihaz lasmanı yapılan CES 2013 fuarından sonra çok olumlu tepkiler aldı. Xperia Z Sony’nin sahip olduğu en güçlü akıllı telefon olarak piyasada yerini alacak.

Bir çok yerde iki cihaz arasındaki karşılaştırmaları okumuşsunuzdur. Bu yazıda detaylı bir şekilde değerlendirmelere yer verilecek olup çeşitli başlıklar altında satın almak isteyenler için önemli noktalara yer verilecektir.

BOYUT

Benim gibi bir çok kullanıcı için boyut çok önemli olup bazı kullanıcılar tek eliyle cihazı kullanma konusunu önemsemektedir. Bazı kullanıcılar ise cihazların hafif ve ince olmasını bekler bazıları ise ekran boyutlarının büyük olmasını istemektedir. Bunun için ekran boyutu satın alma konusunda belirleyici bir özelliğe sahip. Benim açımdan da cihazın en az 4 inç büyüklüğünde olmasını düşünüyorum. Galaxy Note 2 bana gore çok büyük olup Xperia Z’nin 5 inçlik boyutu da soru işareti bırakmaktadır. Bu noktada HTC One X Plus’a atıfta bulunmak gerekir. 4,7 inçlikekran boyutu benim açımdan ideal olup Xperia Z 2. Olarak tercih nedenimdir. Gelelim karşılaştırmamıza. Galaxy Note 2 151,1 mm uzunlukta, 80,5 mm genişlikte ve 9,4 mm incelikte olup 183 gram. Tek elle kullanmak isteyenler için Samsung Galaxy Note 2 size zorluk çıkarabilir. Diğer tarafta ise Sony Xperia Z’nin boyutları ise 139x71x7,9 mm olup 146 grama sahip. 2013 yılının trendi 5 inçlik ekranlar olacak gibi görünüyor. Diğer üreticilerininde 5 inçlik telefonlar üretme planları ekran standartlarını belirleyecek.(Samsung Galaxy S4, HTC Butterfly vs.)

İki cihaz arasındaki özellikler karşılaştırıldığında ise Xperia Z daha küçük, daha ince ve daha hafif olup iki cihazında Android işletim sistemi ile geldiğinin altını çizmek gerekiyor. Bu karşılaştırmada Xperia Z bizden 1 puan alıyor.

Görüntü

Ağustos 2012 yılında Galaxy Note 2 piyasaya çıkarıldığında HD çözünürlüklü telefonlar için akıllı telefon segmenti için standart haline geldi. Güney Koreli üretici Samsung tüketicilerin ne istediğini çok iyi görerek ihtiyaçlara cevap Verdi. Samsung Galaxy Note 2 5,5 inçlik ekran boyutu ve 720×1280 piksel çözünürlüğü ve 267 ppi piksel yoğunluğuna sahip.Büyük ekran, görüntüsü kalitesi gayet iyi ve video izlemek veya internette dolaşmak için ideal bir telefon. Görüntü anlamında beklentilerinizin karşılığını alacaksınız.

Mart ayında piyasaya sürülecek Xperia Z ise full HD 5inçlik ekran ile karşımıza çıkarken 441 ppi piksel yoğunluğu ile %65 daha keskin yazı, resim ve video izlemenize imkan sağlıyor. Sony’nin BRAVIA Engine 2 teknolojisi görüntü kalitesini artırmaktadır.  Samsung ise HD Süper AMOLED ekran ile karşımıza çıkarken güneş ışığı altında yapılan çekimlerde iyi sonuçlar vermiyor.  Xperia Z bu anlamda tercih sebebi olabilir.

Sonuç olarak ekran ve görüntü kalitelerine gore puanlama yaptığımızda Sony +1 puan daha alarak öne geçiyor.

Bağlantı

4G LTE teknolojisi bir çok kullanıcı için tercih nedeni olmaktadır. Gerek SONY gerekse SAMSUNG bu teknolojiyi telefonlarında kullanmaktadır. Sony Xperia Z LTE 100Mbps bağlantı hızına sahip iken Samsung Galaxy Note 2 ise HSDPA (42 Mbps) bağlantı hızına sahip.  Xperia Z bu konuda da bir adım öne çıkmaktadır. Bağlantı hızları Telefon şebekeleri üzerinden teorik olarak daha yüksek veri aktarım hızına (Yaklaşık 2 katı) olanak sağlamaktadır. Her iki cihaz içinde Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Hotspot, Bluetooth 4.0, micro USB 2.0 ve NFC  özellikleri bulunmaktadır.  Bağlantı konusunda görüleceği üzere pek fark bulunmaktadır. Bu konuda cihazlar birbirleri ile benzer özelliklere sahipler ve öne çıkan cihaz bulunmamaktadır.

Bellek

Kısıtlanmak hayatta en fazla beni zorlayan konulardan biri. Mevcutta kullandığım Wildfire S 150 Mb lık belleği ile beni deli etmekte. Bu bakımdan benim için alacağım telefonun belleğinin büyük olması veya artırılabilmesi önem taşımakta. Bu nokta HTC One X Plus’a parantez açmak istiyorum. 64 GB dahili belleği ile gönlümde that kurdu. Diğer cihazlara baktığımızda ise Xperia Z 16 GB dahili bellek ile gelirken 32 GB’a kadar genişletilebilme imkanı bulunmakta. Samsung bu konuda gayet cömert davranmış. Note 2 64 GB’a kadar artırılabilir özelliğe sahip. MicroSD kart ile desteklenmekte olup bu özelliği Galaxy Note 2’ye 1 puan daha kazandırmaktadır.

Pil Ömrü

Gelelim bir diğer önemli konuya. Pil ömrü akıllı kullanıcılar için hayati öneme sahip. Xperia Z su vet oz geçirmezlik teknolojisinden mütevellit değiştirilemeyen Li-Ion 2330 mAh bataryaya sahip iken 2G ile konuşma süresi 11 saat. Gün boyunca size idare edecek bir pile sahip fakat burada söylemekte fayda olan bir konu var. Pil ömrü için yeni geliştirilen Stamina Mode ile bekleme süresini 4 katına kadar çıkartabiliyorsunuz. Bu özellik ile ekran uyku modunda iken arka planda çalışan uygulamaları kısıtlayarak pil ömrünü artırabilirsiniz. Bu özellikle Xperia Z için büyük avantaj sağlamaktadır. Galaxy Note 2’nin batarya büyüklüğü 3.100 mAh olup Xperia Z’ye gore büyük avantaja sahip. 35 saat 2G konuşma süresine sahip cihazı yaklaşık 2 gün kullanabilirsiniz. Diğer karşılaştırmalarda da göreceğiniz üzere Galaxy Note 2 açık ara öne çıkmakta ve +1 puan daha kazanmaktadır. Durum berabere.

 • (3G açık) Daha fazla konuşma süresi 16 saate kadar vs 14 saate kadar 3G açıkken %14 civarında daha fazla konuşma süresi
 • (2G ile) Çok daha uzun ömürlü batarya 980 saate kadar vs 550 saate kadar %78 civarı daha fazla bekleme (stand-by) süresi
 • (2G ile) Çok daha fazla konuşma süresi 35 saate kadar vs 11 saate kadar 3 kat daha fazla konuşma süresi

 

İşletim Sistemi

Her iki cihazda Android işletim sistemi ile piyasaya sürüldü. Xperia Z 4.1.2 Jelly Bean ile piyasaya sürülürken Note 2 ise 4.1.1 sürümü ile piyasaya sürüldü fakat güncelleme desteği bulunmaktadır. HTC Sense gibi bir arayüz eksikliği yaşayan Sony Timescape uygulamasını güncelleyerek kullanıcı dostu bir arayüz ile karşımıza çıkarken TouchWiz Samsung için büyük avantajlar sağlamakta. Aynı anda birden fazla uygulamanın çalışması, direct arama gibi özellikler Note 2’nin avantajlarını öne sermektedir. S-Pen ile gelen Note 2 ile çok daha aktif işler yapabilir, yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Cihazlarının kendilerine has özelliklerine bakıldığında ise Note 2 bir adım daha öne çıkıyor. Note 2 için +1 puan daha ekleniyor ve Note 2 öne çıkıyor.

İşlemci

Her iki cihazda farklı işlemcilere sahip. Samsung Galaxy Note 2 Exynos 4412 Quad-core 1600MHz ile gelirken Sony Xperia Z ise  Qualcomm APQ8064 Snapdragon Krait Quad-core 1500MHz’e sahip. Bu durum Note 2 için uygulamaların ve oyunların için daha güçlü ve hızlı bir işlemciye sahip olduğunu gösteriyor. (%7 civarında daha hızlı). Benchmark testlerinde de ortaya koyulduğu üzere Note 2 işlemci hızında %7 daha hızlı olmasına rağmen Krait Exynos’a göre daha güçlü işlem yapabiliyor. Snapdragon S4 Pro Xperia Z’yi öne çıkarmakta ve puanımız Sony’e gitmektedir.

Kamera

Kullanıcılar için anı yakalamak ve fotoğraf çekmek sadece bir hobi olmaktan öteye kendilerini ifade etmelerinin en temel yollarından biri.. Kullanıcılar her anını paylaşmakta ve geri bildirimler almaktadır. 2007 yılında 13 megapiksellik fotoğraf makinesi aldığımda dönemin en iyi makinelerinden biriydi ve çekim kalitesi büyülemişti.Şimdilerde ise cebimizdeki akıllı telefonların ortalama çözünürlükleri 5 megapiksel olup her geçen gün bu teknolojiler değişmektedir. Öyleki Nokia 41 megapiksel özelliğe sahip telefon üretti. İki cihazımızdaki kamera farklara bakıldığında Sony Xperia Z açık ara önde gitmekte. Galaxy Note 2 8 megapiksel kamera ile karşımıza çıkarken ön kamerası ise 1.9 megapiksellik görüntü kalitesine sahip. Xperia Z ise 13.1 megapiksellik çözünürlüğe sahipken karanlıkta net çekim yapmanızı sağlayan HDR modu,full HD kamera çekimi ve 2.2 megapiksel ön kamerası ile açık ara fark atıyor. Xperia Z için +1 puan daha.

Sonuç

2 cihaz şu anda akıllı telefon dünyasının en iyi telefonları olarak ortaya çıkarken her iki cihazında kendine has özellikleri bulunmaktadır. Batarya ömrü, bellek artırımı, TouchWiz ile öne çıkan Note 2 Sony Xperia Z’nin full HD kalite video çekimi, 13 megapiksel kamera , işlemci üstünlüğü,su vet oz geçirmez özelliği, batarya ömrünü uzatan stamina mode cihazı bir adım öne taşımıştır. Karşılaştırmanın galibi benim açımdan Xperia Z olup cihaz Mart ayında satışa sunulacaktır. Fiyat olarak uçuk rakamlar telaffuz edilmesi cihaza olan ilgiyi azaltacaktır fakat iphone 5 gibi pahalı cihazlara para vermeden önce mutlaka düşünülmesi gerekmektedir. Mart ayını sabırsızlıkla bekliyorum.

Karşılaştırmanın derli toplu anlaşılması adına aşağıdaki karşılaştırma kategorilerine bakılabilir.

Sony Xperia Z vs Samsung Galaxy Note II N7100
 • Daha yüksek veri aktarım hızı LTE 100Mbps vs HSDPA (42 Mbps) Telefon şebekeleri üzerinden teorik olarak daha yüksek veri aktarım hızı (Yaklaşık 2 katı)
 • Daha küçük boyutlar 139 x 71 x 7.9 mm vs 151.1 x 80.5 x 9.4 mm %32 civarında daha az yer kaplıyor
 • Çok daha yüksek çözünürlüklü kamera 13 MP vs 8 MP Fotoğraflarınızı, büyük ve kaliteli baskı için %62 daha detaylı çekin
 • Daha yüksek çözünürlüklü ekran 1080 x 1920 vs 720 x 1280 2,25 kat daha yüksek çözünürlük
 • Daha ince 7.9 mm vs 9.4 mm %16 daha ince tasarım
 • Görüntülü sohbet Var (4G ve Wi-Fi) vs Var (3G ve Wi-Fi) Ön taraftaki kamera sayesinde görüntülü sohbet yapabilirsiniz
 • Daha hafif 146 g vs 183 g %20 daha hafif tasarım
 • Çok daha yüksek pixel yoğunluğu 441 PPI vs 267 PPI %65 daha keskin yazı, resim ve video
Samsung Galaxy Note II N7100 vs Sony Xperia Z
 • Daha fazla disk genişletme kapasitesi 64 GB’a kadar vs 32 GB’a kadar 2 kat daha fazla kapasite genişletme imkanı
 • Daha yüksek dahili depolama kapasitesi 64 GB vs 16 GB 4 kat daha yüksek dahili depolama
 • Daha güçlü işlemci Exynos 4412 Quad-core 1600MHz vs Qualcomm APQ8064 Snapdragon Krait Quad-core 1500MHz Uygulamalarınız ve oyunlarınız için daha güçlü ve hızlı bir işlemci (%7 civarında daha hızlı)
 • Daha büyük ekran 5.5″ vs 5″ Yaklaşık %21 daha büyük ekran
 • (3G açık) Çok daha uzun ömürlü batarya 890 saate kadar vs 530 saate kadar 3G açıkken %68 civarında daha fazla bekleme (stand-by) süresi
 • (3G açık) Daha fazla konuşma süresi 16 saate kadar vs 14 saate kadar 3G açıkken %14 civarında daha fazla konuşma süresi
 • (2G ile) Çok daha uzun ömürlü batarya 980 saate kadar vs 550 saate kadar %78 civarı daha fazla bekleme (stand-by) süresi
 • (2G ile) Çok daha fazla konuşma süresi 35 saate kadar vs 11 saate kadar 3 kat daha fazla konuşma süresi


Ortak Avantajları ve Ortak Dezavantajları

 • En güncel Bluetooth versiyonu v4.0
 • Kamera Foto veya video çekmek için kameralar mevcut
 • Kamera flaşı mevcut Flaş ile daha karanlık ortamlarda fotoğraf çekebilrsiniz
 • Genişletilebilir kapasite Xperia Z : 32 GB’a kadar Galaxy Note II N7100 : 64 GB’a kadar
 • Hızlı veri transferi Xperia Z : LTE 100Mbps Galaxy Note II N7100 : HSDPA (42 Mbps)
 • Yüksek disk kapasitesi Xperia Z : 16 GB Galaxy Note II N7100 : 64 GB
 • Standart kulaklık girişi 3.5mm Jack
 • Uygulama marketlerinde çok sayıda uygulama Google Play
 • Uygulamalarınız için bol hafıza 2 GB
 • Multi (Çoklu) Tasking Birden fazla uygulamayı aynı anda çalıştırabilirsiniz. Müzik dinlerken, internette gezinebilir ya da oyun oynayabilirsiniz
 • Çoklu dokunmatik ekran (Multi Touch) Çoklu dokunmatik ekran özellikleri ile daha doğal ve kullanışlı arayüz deneyimi
 • Daha fazla pixel, daha detaylı fotoğraflar Xperia Z : 13 MP Galaxy Note II N7100 : 8 MP
 • Güçlü işlemciler ile hızlı ve akıcı kullanım Xperia Z : Qualcomm APQ8064 Snapdragon Krait Quad-core 1500MHz Galaxy Note II N7100 : Exynos 4412 Quad-core 1600MHz
 • 4 çekirdek ile olağanüstü performans Dört Çekirdekli
 • Radyo dinleme imkanı Yolda, her yerde müzik, haber
 • 16 milyon renk Bu ekranlarda üretilebilen 16 milyon farklı renk ile gerçeğe çok daha yakın görüntü elde edebilirsiniz.
 • Çok yüksek ekran çözünürlüğü Xperia Z : 1080 x 1920 Galaxy Note II N7100 : 720 x 1280
 • Dev ekran Xperia Z : 5″ Galaxy Note II N7100 : 5.5″
 • Çok ince tasarım Xperia Z : 7.9 mm Galaxy Note II N7100 : 9.4 mm
 • Çok iyi bekleme süresi (3G) Xperia Z : 530 saate kadar Galaxy Note II N7100 : 890 saate kadar
 • Çok iyi konuşma süresi (3G) Xperia Z : 14 saate kadar Galaxy Note II N7100 : 16 saate kadar
 • İyi seviyede bekleme süresi (2G) Xperia Z : 550 saate kadar Galaxy Note II N7100 : 980 saate kadar
 • Uzun konuşma süresi (2G) Xperia Z : 11 saate kadar Galaxy Note II N7100 : 35 saate kadar
 • İki telefondan da görüntülü görüşmek mümkün Xperia Z : Var (4G ve Wi-Fi) Galaxy Note II N7100 : Var (3G ve Wi-Fi)
 • HD kalitesinde video kayıt imkanı 1080p 1920×1080
 • Hızlı Wi-Fi Xperia Z : Wi-Fi 802.11 b/g/n (150 Mbps) Galaxy Note II N7100 : Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (150 Mbps)
 • Çok keskin ve detaylı yazı, resim ve video Xperia Z : 441 PPI Galaxy Note II N7100 : 267 PPI
Etiketler: , , , , ,

Benzer Yazılar

Yazar:
Önceki Yazılar Sonraki Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 paylaşım